https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy na ceny

Tekst i fot. Jolanta Szczygłowska
W brodnickich aptekach za leki refundowane  nie zapłacimy groszy...
W brodnickich aptekach za leki refundowane nie zapłacimy groszy...
Ceny lekarstw są zróżnicowane i zapewne już zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić,

ale dlaczego dotyczy to także leków refundowanych? - zastanawiają się pacjenci. - Nie tak dawno byłem w jednej z brodnickich aptek i za paski do pomiaru cukru we krwi zapłaciłem trzy złote i dwadzieścia groszy. A na przykład w Bydgoszczy za te same paski zapłaciłem zaledwie jeden grosz. Nie rozumiem skąd taka różnica w cenie leku refundowanego - zastanawia się Czytelnik z Brodnicy.

Paski do badania poziomu cukru dla cukrzyków są na liście leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które należą do grupy leków podstawowych i obowiązuje na nie opłata ryczałtowa. To dlaczego w Bydgoszczy biorą tylko grosz? Ile zatem powinien zapłacić nasz Czytelnik? O wyjaśnienie tej rozbieżności cenowej zapytaliśmy w Izbie Aptekarskiej.

- Skarga Czytelnika jest bezzasadna, ponieważ opłata w wysokości kilku złotych jest zgodna z przepisami. Owszem, niektóre apteki w kraju pobierają grosz, ale jest to tylko chwyt marketingowy, żeby przyciągnąć klienta. Ponieważ, pacjent za ten pasek zapłaci grosz, ale już na przykład za witaminę w tej samej aptece zapłaci więcej - wyjaśnia Piotr Chwiałkowski, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy.

Oprócz pasków chorzy na cukrzyce potrzebują również niezbędnych leków. Za nie podobnie - jak w przypadku pasków mogą przepłacić lub zapłacić grosze.

Przykładowo - nasz Czytelnik za tabletki Siofor, które kosztował go w Brodnicy 3,60 w jednej z aptek stolicy województwa zapłacił grosze.

- Może komuś się wydawać, że to tylko kilka złotych i nie ma o co kruszyć kopii. Ale dla chorych na cukrzyce, którzy muszą leki brać przez cały czas choroby i co miesiąc muszą wydać pokaźną sumę to na prawdę dużo. Gdy zbierze się te kilka złotych z każdego miesiąca - na koniec roku można uzbierać sporą kwotę - tłumaczy rozmówca.

Nie wszyscy chorzy na tę chorobę orientują się, gdzie można kupić taniej lek. I tu pomocą służy Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Koło Powiatowe - Brodnica.

- Głównym celem działalności stowarzyszenia jest ogólnie pojęta pomoc chorym na cukrzycę. Także podpowiemy, gdzie można kupić taniej leki lub bezpłatnie otrzymać glukometr - wyjaśnia prezes Wiesława Karwowska.

Podpowiadamy, że Brodnickie Koło organizuje spotkania dwa razy w miesiącu - w pierwszy i trzeci piątek miesiąca od godz. 17.00. Zebrania odbywają się w Osiedlowym Ośrodku Kultury przy ulicy Wyspiańskiego. Tam na pewno pomogą zorientować się gdzie kupić leki taniej.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska