Przedostatniego dnia grudnia 2019 ARiMR rozpoczęła kolejny nabór wniosków - potrwa do 28 stycznia 2020 r. O pomoc mogą wnioskować hodowcy. Do 100 tys. zł na zabezpieczenie wód przed azotanami można otrzymać w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję. Refundacja wyniesie:
- do 60% kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika,
- do 50% kosztów w przypadku pozostałych rolników.
Kto może dostać pieniądze z ARiMR w związku z ochroną wód przed azotanami?
Odbiorcami wsparcia z PROW 2014-2020 mają być tym razem gospodarze, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Nie skorzystają wielkie hodowle. "O pomoc nie mogą ubiegać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior".
Na co można przeznaczyć pomoc?
Kluczowy jest tu „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Pomoc będzie przyznawana na inwestycje, które zapewnią dostosowanie gospodarstw do wymagań określonych w tym dokumencie.
Mają to być inwestycje, które dotyczą warunków przechowywania nawozów naturalnych (oraz kiszonek – w przypadku młodych rolników). Dofinansowanie można otrzymać m.in. na koszty:
- budowy, przebudowy lub zakupu zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek, jak również
- zakupu nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.
Wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR, można je będzie także składać za pośrednictwem biur powiatowych.
Ograniczanie zanieczyszczenia wód azotanami. Za co punkty do wniosków?
Złożone do 28 stycznia 2020 roku przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Te zsumowane punkty zdecydują o kolejności przysługiwania wsparcia. Pod uwagę będzie brana m.in.
- liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie,
- udział kosztów kwalifikowalnych
- inwestycji objętych operacją, polegających na dostosowaniu gospodarstwa do wymagań określonych w Programie działań, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie,
- to czy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy, nie wystąpił o pomoc w ramach typu operacji „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” lub „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN”.
ARiMR zapowiada, że listy kolejności przysługiwania pomocy zostaną opublikowane w terminie 50 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.
Dokumenty aplikacyjne i szczegółowego wytyczne są dostępne na stronie agencji.
