Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrońmy drzewa!

Malwa
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych atakuje  wiśnie, czereśnie, morele, śliwy i brzoskwinie.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych atakuje wiśnie, czereśnie, morele, śliwy i brzoskwinie. Burda Polska
Wiosna to czas zwalczania chorób i szkodników drzew i krzewów owocowych. Dokładnie przyglądajmy się roślinom. Im prędzej zauważymy niepokojące objawy, tym większa szansa na szybkie zwalczanie ich przyczyny.

     Choroby roślin sadowniczych
     Parch jabłoni i gruszy
objawia się ciemnymi, rozmytymi plamami na liściach, a w czerwcu widać będzie brązowe plamy na zawiązkach owoców. Liczba oprysków zależy od wrażliwości odmiany na tę chorobę oraz od pogody. Odmiany bardzo wrażliwe podczas deszczowej pogody należy opryskiwać 7-10 razy w sezonie, mało wrażliwe 2-5-krotnie. Od początku wegetacji do końca kwitnienia drzewo trzeba opryskiwać w odstępach 7-10 dni, a po kwitnieniu co 10-14 dni. Najlepsze wyniki daje Syllit oraz Delan, Kaptan, Dithane, Mankozeb. Od fazy pąka białego opryski wykonujemy przy użyciu preparatów Atemi C, Baycor C, Topas MZ. Liczba oprysków jednym preparatem nie powinna przekraczać 2-3. Ochrona chemiczna przed parchem jabłoni ogranicza także występowanie brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych, która powoduje gnicie jabłek, a także drobnej plamistości liści drzew ziarnkowych i rdzy gruszy.
     Natomiast parcha brzoskwini zwalcza się opryskując drzewa Kaptanem zawiesinowym 50 przed i po kwitnieniu.
     Mączniaka prawdziwego jabłoni i gruszy (biały nalot na liściach) zwalcza się wycinając chore pędy i opryskując drzewo (od fazy różowego pąka) używając preparatów: Nimrod 25 EC, Bayleton 25 WP, Clarinet 200 SC, Siarkol extra lub Saprol. Fungicydy te zastosowane w czasie upałów mogą powodować uszkodzenia liści i ordzawienia owoców.
     Gnicie śliwek, wiśni i czereśni powoduje brunatna zgnilizna drzew pestkowych . Zwalczanie tej choroby polega na skrupulatnym wycinaniu i paleniu porażonych gałązek oraz usuwaniu mumii owoców. Przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia i po kwitnieniu należy opryskiwać drzewa naprzemiennie preparatami: Topsin M, Miedzian i Syllit, w stężeniu zalecanym przez producenta. Można też użyć dwukrotnie preparatu Pomarsol (po kwitnieniu drzew, co 10-14 dni).
     Jeśli brzoskwinie, wiśnie czy czereśnie porażone zostały przez grzyby wywołujące dziurkowatość liści drzew pestkowych, należy wycinać najbardziej porażone pędy i opryskiwać drzewa w okresie bezlistnym (jesienią lub wczesną wiosną) Miedzianem 50 WP, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przy dużym nasileniu choroby stosuje się jeszcze oprysk tuż przed kwitnieniem i zaraz po kwitnieniu Miedzianem lub Topsinem.
     Przeciwko najczęstszej chorobie brzoskwiń - kędzierzawości liści, stosuje się 2-3-krotne opryski Syllitem lub Miedzianem. Można też zastosować Efuzin 500 SC, Carpene lub Dodinox. Zabiegi wykonujemy wyłącznie w okresie bezlistnym, jesienią lub przed nabrzmiewaniem pąków, gdy temperatura jest wyższa niż 6 st. C. Późniejsze opryski są niecelowe, ponieważ zarodniki grzyba wrosły już do pąków. Nie należy oszczędzać cieczy - pień i konary powinny być dokładnie pokryte środkiem chemicznym. Można zastosować jeden preparat, np. Miedzian, ale gdy wykonujemy jeszcze oprysk wiosenny, polecany jest Syllit. Obok oprysków zaleca się wycinanie i palenie najsilniej porażonych pędów w okresie wegetacji.
     Drzewa owocowe często atakuje rak bakteryjny . Zwalczanie choroby polega na wycinaniu chorych konarów i gałęzi. Rany należy zasmarować Funabenem lub maścią ogrodniczą. Należy też przeprowadzić zwalczanie chemiczne Miedzianem 50 WP w 5 terminach: pod koniec opadania liści, w okresie bezlistnym i wczesną wiosną, przed kwitnieniem (czyli w okresie nabrzmiewania pąków).
     Dla truskawek i malin groźna jest szara pleśń - owoce pokrywa szary, pylący nalot. Jeśli szara pleśń pojawi się na dojrzałych owocach, na zwalczanie chemiczne jest już za późno. Zabiegi rozpoczynamy na początku kwitnienia. Stosujemy Mythos 300 SC, Rovral Flo 255 SC, Euparen Multi 50 WP lub Sumilex 500 SC. Jeśli szara pleśń wystąpiła w bardzo dużym nasileniu, należy po zbiorze owoców opryskać grządki Euparenem lub Sumileksem.
     Maliny chorują też na zamieranie pędów. Zwalczanie choroby polega na opryskiwaniu roślin Euparenem, Rovralem, Mythosem lub Sumileksem (pierwszy zabieg na początku kwitnienia, następne, zwłaszcza podczas wilgotnej pogody - co 10 dni).

Podczas zabiegów trzeba stosować się do instrukcji na opakowaniu preparatów chemicznych i zachować wszelkie środki ostrożności oraz zwrócić uwagę na okres karencji (czyli czas, który musi minąć od zastosowania preparatu do zbioru owoców)

     Szkodniki roślin sadowniczych
     
Owoce gruszy często atakuje paciornica gruszowianka . Zwalczanie należy przeprowadzić w fazie zielonego i białego pąka kwiatowego stosując preparaty: Owadofos 540 EC, Trebon 30 EC lub Nomolt 150 EC.
     U jabłoni przed pękaniem pąków szukamy kwieciaka jabłkowca. Jeśli strząśniemy z gałęzi dużo chrząszczy - wykonujemy opryski w terminie między pękaniem pąków a zielonym pąkiem kwiatowym, preparatami: Basudin 25 EC, Fastac, Decis 2,5 EC.
     Owocówka jabłkóweczka (larwy drążą owoce, zostawiając korytarze pełne odchodów) pojawia się w naszych ogrodach coraz rzadziej, ale stanowi problem tam, gdzie rosną stare, wysokie odmiany jabłoni. Najlepiej wyłapać motyle do pułapki feromonowej i opryskać jabłonie jednym z preparatów: Bancol, Mospilan, Trebon lub Decis. Nowy sposób zwalczania tego szkodnika to zastosowanie preparatu Appeal, którego kilka kropel nanosi się na powierzchnię kory.
     Owocówka śliwkóweczka uszkadza duże zawiązki i dojrzałe owoce śliw. Zwalczanie szkodnika polega na opryskiwaniu drzew wtedy, gdy owocówki składają jaja (w połowie maja) jednym z preparatów: Owadofos 540 EC, Nomolt 150 EC, Trebon 30 EC lub ekologicznym preparatem wirusowym Carpovirusine. Wirusy zawarte w tym preparacie działają wyłącznie na gąsienice szkodnika, nie mają żadnego wpływu na inne organizmy. W celu określenia dokładnego terminu zabiegu należy stosować pułapki feromonowe. Jeżeli owocówka występuje masowo, trzeba zwalczać także drugie jej pokolenie - na przełomie VII i VIII stosujemy Owadofos lub Basudin 25 EC.
     Pod koniec maja, gdy kwitną robinie akacjowe, wylatuje nasionnica trześniówka - żerująca w owocach czereśni i wiśni. Zabieg chemiczny przeciwko tej muchówce należy wykonać dwukrotnie: po 7 dniach od wylotu szkodnika i dwa tygodnie później, stosując Basudin lub Decis. Dokładny termin oprysku można ustalić przy pomocy żółtopomarańczowych tablic lepowych, do których przyklejają się owady. W zwalczeniu szkodnika pomaga też lekkie przekopanie gleby pod drzewami po zbiorze owoców. Larwy są wtedy wydobywane na powierzchnię i padają łupem ptaków.
     Jeśli liście drzew owocowych (głównie gruszy) zaatakowane zostały przez szpeciele - tworzą wypukłe narośla na liściach - należy je po prostu palić. Gdyby w przyszłym roku problem powtórzył się w większej skali, należy je zwalczać chemicznie preparatem Torque 50 WP lub Omite 30 W, ale tylko w maju i w czerwcu, ewentualnie w lipcu. Opryski wykonujemy kilkakrotnie.
     Żerujące na liściach drzew owocowych gąsienice motyli: brudnicy nieparki, kuprówki rudnicy, niestrzępa głogowca, piędzika przedzimka lub pierścienicy nadrzewki zwalcza się podobnie. Na działce najlepiej zastosować preparaty bakteryjne - Thuricide, Biobit lub Bactospeine. Można też użyć środków Dimilin lub Nomolt. Gąsienice zjadające liście przechodzą pięć stadiów rozwojowych. Najwrażliwsze na środki chemiczne są w pierwszym stadium, zaraz po wylęgnięciu się z jaj. Dlatego zwalczanie jest skuteczne wyłącznie wiosną - w fazie zielonego pąka kwiatowego.
     Śliwa może zostać zaatakowana przez skoczka różanego. Zwalcza się go wiosną, po zauważeniu pierwszych objawów - drobnych białych plamek na górnej stronie liści. Stosujemy Fastac 10 EC lub Sumi-alpha 050 EC.
     Wiosną należy dokładnie obejrzeć pędy porzeczki czarnej i oberwać nienaturalnie nabrzmiałe pąki, które zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Jeśli większość pąków na pędzie jest zdeformowana - pęd wycinamy w całości.
     Jeśli w pąkach malin żeruje kwieciak malinowiec - należy wyciąć uszkodzone pędy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska