https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chrońmy skórę w ciepłe dni

Joanna Pluta
Opalanie jest przyjemne (przynajmniej według niektórych), ale może być także bardzo niebezpieczne.
Opalanie jest przyjemne (przynajmniej według niektórych), ale może być także bardzo niebezpieczne. Pixabay
Zaczęło się - przed nami kilka miesięcy pięknej pogody, ciepła i słońca. Warto wiec zawczasu pomyśleć, jak ochronić skórę przed światłem.

Lubimy wygrzewać się na słońcu - z zimnym napojem, książką. Wygrzewamy się i wystawiamy nasze ciało na promieniowanie słoneczne. I choć jest nam bardzo przyjemnie, nasza skóra nabiera letniego blasku, uwydatniają się piegi, to tak naprawdę nie ma w tym nic zdrowego. Dlatego warto przygotować swoją skórę na spotkanie ze słońcem.

Z informacji prasowej firmy Teyosal wynika, że gdybyśmy nie eksponowali swojej skóry na słońcu, pierwsze oznaki starzenia pojawiałyby się dopiero po... sześćdziesiątce. Co najbardziej nam szkodzi? Oczywiście promienie UVA i UVB. To one powodują, że na naszej skórze pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, wysuszenie, utratę jędrności. Co więcej - promienie działają nie tylko, gdy mocno świeci słońce. Jesteśmy na nie narażeni nawet, gdy niebo jest zachmurzone.

Po pierwsze - pomyśl, zanim wyjdziesz z domu

Co zatem zrobić, by zadbać o skórę w tym czasie? Przede wszystkim nie wystawiać się na słońce między godz. 11 a 16 - wtedy promieniowanie jest najsilniejsze. Nie spędzajmy też całego słonecznego dnia nad wodą - jeziorem czy morzem - tam jeszcze szybciej się opalimy i łatwiej o oparzenia słoneczne. W żadnym wypadku nie zasypiajmy opalając się. To, że się spieczemy i będzie nas bolało to jeszcze nic - gorzej, że będą nam groziły różne choroby skóry.

Za każdym razem, gdy idziemy się opalać smarujmy się kremem z filtrem o wysokim faktorze. Pamiętajmy jednak, że takiego kremu warto używać przy każdym kontakcie ze słońcem - nawet gdy idziemy na spacer czy wybieramy się na wycieczkę rowerową do lasu. Nawet, gdy niebo jest zachmurzone.

Pamiętajmy też, by chronić nasze oczy - kupmy naprawdę dobre okulary z filtrem chroniącym przed UVA. Na tym nie ma sensu oszczędzać. Dbajmy też o nakrycie głowy. Najlepiej, żeby to był kapelusz z szerokim rondem, tak, aby przy okazji chronił naszą twarz i ramiona. Ale jeśli nie mamy takiego na podorędziu sprawdzi się nawet czapeczka z daszkiem, albo zwykła chusta - ważne, by ochronić głowę.

Bez perfum i ostrożnie z lekami

Gdy zażywamy kąpieli w morzu czy jeziorze pamiętajmy, aby powtórzyć aplikację kremu przeciwsłonecznego. Nie wystawiajmy się też na słońce, jeśli mamy poperfumowaną skórę. Źle ze słońcem reaguje też branie niektórych leków - warto przeczytać ulotkę.

Po każdej kąpieli słonecznej zadbajmy o dobre nawilżenie skóry - również od środka.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
everja

Warto jest o nią zadbać szczególnie jeśli decydujecie się na przykład na wycieczkę zagraniczną.Słońce za granicą jest o wiele mocniejsze niz u nas w Polsce i można się po prostu spalić jeśli nieodpowiedni będziecie się pilnowały.

 

Filrt to 30 jeśli już jesteście opaleni oraz 50 jeśli macie jasną karnację. Polecam jeszcze zerknąć sobie na opaski Experto Sun.Można je znaleźć na przykład w Rossmanie czy Hebe na półce z kosmetykami do opalania sie.Taka opaska to bardzo fajna rzecz,pokazuje Wam jakie jest obecne natężenie promieni uv i kiedy trzeba uciekać od słońca a kiedy użyć dodatkowej warstwy kremu do opalania się.

T
Trina

beta karoten jest ok jeśli będziemy go używać dużo wcześniej, przed opalaniem. później pozostają filtry, picie dużo wody, i nawilżanie skóry po opalaniu. fajne są mleczka pod prysznic jak care pro z olejem z pestek dyni, nawilżamy skórę już podczas mycia.

z
zegarek - d

Świetny artykuł i bardzo na czasie, kiedy o raku skóry zaczyna się mówić więcej.

K
Kasia
W dniu 12.05.2015 o 10:24, modozeke napisał:

Już dawno o tym pomyślałem, lecz jeszcze nie używam.

Najlepiej zacząć na ok miesiąca przed wyjściem na słońce, wtedy skóra ma ciemniejszy pigment i lepiej się chroni przed szkodliwym promieniowaniem.

m
modozeke

Już dawno o tym pomyślałem, lecz jeszcze nie używam.

K
Kasia

Polecam poza stosowaniem kremów z filtrem o skórę zadbać od środka nawet miesiąc przed wyjściem na słońce. Osobiście mogę pochwalić działanie beta karotenu, akurat korzystam z niego w suplemencie beta Solar, ale efekty są wspaniałe. Zawsze byłam biała jak ściana, a teraz mam złotawy odcień skóry i ogólnie jakoś lepiej ona wygląda, a po pierwszym opalaniu, po raz pierwszy w życiu nie byłam poparzona słońcem i opalenizna ma taki kolor jaki mieć powinna :)

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska