Lubimy wygrzewać się na słońcu - z zimnym napojem, książką. Wygrzewamy się i wystawiamy nasze ciało na promieniowanie słoneczne. I choć jest nam bardzo przyjemnie, nasza skóra nabiera letniego blasku, uwydatniają się piegi, to tak naprawdę nie ma w tym nic zdrowego. Dlatego warto przygotować swoją skórę na spotkanie ze słońcem.
Z informacji prasowej firmy Teyosal wynika, że gdybyśmy nie eksponowali swojej skóry na słońcu, pierwsze oznaki starzenia pojawiałyby się dopiero po... sześćdziesiątce. Co najbardziej nam szkodzi? Oczywiście promienie UVA i UVB. To one powodują, że na naszej skórze pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, wysuszenie, utratę jędrności. Co więcej - promienie działają nie tylko, gdy mocno świeci słońce. Jesteśmy na nie narażeni nawet, gdy niebo jest zachmurzone.
Po pierwsze - pomyśl, zanim wyjdziesz z domu
Co zatem zrobić, by zadbać o skórę w tym czasie? Przede wszystkim nie wystawiać się na słońce między godz. 11 a 16 - wtedy promieniowanie jest najsilniejsze. Nie spędzajmy też całego słonecznego dnia nad wodą - jeziorem czy morzem - tam jeszcze szybciej się opalimy i łatwiej o oparzenia słoneczne. W żadnym wypadku nie zasypiajmy opalając się. To, że się spieczemy i będzie nas bolało to jeszcze nic - gorzej, że będą nam groziły różne choroby skóry.
Za każdym razem, gdy idziemy się opalać smarujmy się kremem z filtrem o wysokim faktorze. Pamiętajmy jednak, że takiego kremu warto używać przy każdym kontakcie ze słońcem - nawet gdy idziemy na spacer czy wybieramy się na wycieczkę rowerową do lasu. Nawet, gdy niebo jest zachmurzone.
Pamiętajmy też, by chronić nasze oczy - kupmy naprawdę dobre okulary z filtrem chroniącym przed UVA. Na tym nie ma sensu oszczędzać. Dbajmy też o nakrycie głowy. Najlepiej, żeby to był kapelusz z szerokim rondem, tak, aby przy okazji chronił naszą twarz i ramiona. Ale jeśli nie mamy takiego na podorędziu sprawdzi się nawet czapeczka z daszkiem, albo zwykła chusta - ważne, by ochronić głowę.
Bez perfum i ostrożnie z lekami
Gdy zażywamy kąpieli w morzu czy jeziorze pamiętajmy, aby powtórzyć aplikację kremu przeciwsłonecznego. Nie wystawiajmy się też na słońce, jeśli mamy poperfumowaną skórę. Źle ze słońcem reaguje też branie niektórych leków - warto przeczytać ulotkę.
Po każdej kąpieli słonecznej zadbajmy o dobre nawilżenie skóry - również od środka.
Czytaj e-wydanie »