W 71. rocznicę urodzin, na ścianie jego rodzinnego domu przy ul. Narutowicza 24, została odsłonięta pamiątkowa tablica. Ceremonii odsłonięcia dokonała Wanda Kwiatkowska, żona poety.
Na uroczystość przybyła rodzina, przyjaciele i wielbiciele twórczości poety z Tężniopolis, jak sam o sobie mówił. Radna Klara Drobniewska, jego dawna uczennica, przybliżyła poety i przypomniała wiersze autora "Szeptu przez wiatr". Głos zabrał też burmistrz Leszek Dzierżewicz.
Janusz Żernicki był związany z Orientacją Poetycką Hybrydy. Debiutował jako 17-latek na łamach "Nowego Toru", dodatku "Gazety Pomorskiej". Ukończył ciechocińskie liceum, studiował na UMK i Uniwersytecie Łódzkim. Debiutował w 1964 roku tomikiem "Szept przez wiatr". Wydał ich jeszcze kilkanaście. Otrzymał wiele nagród poetyckich. Pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1. Zajmował się kulturą w uzdrowisku. Był pomysłodawcą Festiwalu "Wiosna pod Tężniami", (obecnie Festiwal Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej). Był krytykiem literackim.
Zmarł w 2001 roku. Spoczywa na ciechocińskim cmentarzu parafialnym.
W 2002 r. ukazała się książka "Janusz Żernicki - poeta osobny", zawierająca jego biografię, ostatnie wiersze, wybór tekstów krytycznych oraz zbiór wspomnień jego przyjaciół.
Poeta z Tężniopolis, uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów polskich.