We wtorek, 26 września, miasto Ciechocinek i KOWR za zgodą ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisali porozumienie w sprawie przekazania prawie 12 hektarów pod miejskie inwestycje. Dokumenty w asyście notariusz podpisali Jarosław Jucewicz, burmistrz uzdrowiska oraz dyrektor bydgoskiego oddziału KOWR – Stanisław Zimnicki.
Działki należące do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa to obecnie nieużytki.
- Pomysł przejęcia gruntów powstał już w 2013 roku. Na tych działach mają być realizowane cele strategiczne miasta, czyli budowa zespołu stadionowego razem z infrastrukturą uzdrowiskową. To będzie centrum wypoczynku, sportu razem z terenami zielonymi – tłumaczy Jarosław Jucewicz. - Pozostaje nam wprowadzenie do Ciechocinka nowych usług sportowych i rehabilitacji sportowej, by do Ciechocinka przyjechali też sportowcy. Brakowało nam takiego miejsca. Mamy ładną salę, niedługo będziemy oddawać basen sportowy, a teraz powstanie stadion.
„Prezent” od KOWR jest kosztowny. Miasto wzbogaciło się o działki warte ponad 11 mln złotych.
- Zwrócił się do mnie burmistrz z informacją, że planuje pozyskać grunty od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Chcemy wspierać gminy i takie miasta jak Ciechocinek. Uzdrowisko ma na to pomysł. Z pewnością to duży zysk dla miasta, Ciechocinek nie musiał kupować tych gruntów. Cieszę się, że mogłam wesprzeć działania – dodała poseł Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Tu na razie jest ściernisko, ale będą piękne obiekty. Wcześniej nieużytki nie przynosiły chluby miastu. Dzisiejsze porozumienie to także dowód na dobrą współpracą samorządu z rządem – dodał senator Józef Łyczak.
Teren przeznaczony będzie na rozwój funkcji uzdrowiskowych, czyli rekreacyjnych, sportowych, prozdrowotnych, spacerowych. To wyjątkowe wydarzenie, bo do tej pory KOWR gruntów o tak dużej powierzchni nie przekazał. Dzięki porozumieniu minister Anny Gembickiej i burmistrz Jarosława Jucewicza dziś możemy podpisać protokół przekazania i na tym zakończyć całą procedurę. Ciechocinek to drugie co do znaczenia i ważności uzdrowisko w Polsce. Zatem można powiedzieć, że misja KOWR nie tylko rozwój obszarów wiejskich, ale także rozwój gmin uzdrowiskowych – powiedział Stanisław Zimnicki, dyrektor oddziału KOWR w Bydgoszczy. - Bez własności gruntów samorząd nie może wydawać środków publicznych na inwestycje. Miasto będzie mogło zaoszczędzić kilkanaście milionów złotych i uporządkować wszystkie inne sprawy.