https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. Pamięci zdolnego Abramka, młodego poety (zdjęcia)

Aldona Nocna
Latem w ciechocińskich sanatoriach kwitnie życie kulturalne. I to nie tylko dzięki animatorom. Również kuracjusze organizują imprezy artystyczne tak, jak miało to miejsce w Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami".

Pamięci zdolnego Abramka, młodego poety

W Klinice Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" odbył się wieczór literacki "Poezja łączy narody". Poświęcono go przypomnieniu twórczości Abramka Koplowicza, który został zamordowany w Auschwitz w wieku 14 lat. Przedwcześnie zgasły poeta pozostawił kilka utworów wydanych dzięki jego przyrodniemu bratu Eliezarowi Grynfeldowi. Książka "Utwory własne" jest lekturą dodatkową w izraelskich szkołach, a wiersz "Marzenie" został przetłumaczony na kilkanaście języków. Jedna z ulic w Łodzi nosi imię Koplowicza. Rysunek Abramka stał się logo 65. rocznicy likwidacji getta łódzkiego, która przypada 25 sierpnia.

Właśnie Abramek Koplowicz, jego przedwcześnie zgasłe życie i twórczość były bohaterami spotkania w ciechocińskim sanatorium. Gospodarzem spotkania był miłośnik poezji Władysław Brzuzy z Ełku. Wieczór obudził wspomnienia osób, ocalałych z holokaustu, którzy przybyli na spotkanie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska