
(fot. nadesłane)
W Zespole Szkół Uzdrowiskowych nr 1 w Ciechocinku, odbyły się warsztaty upamiętniające 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Warsztaty te odbyły się w ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
- Przez pięć dni uczniowie klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej mieli okazję bliższego zapoznania się z wydarzeniami związanymi z jednym z największych i zarazem najkrwawszych zrywów niepodległościowych w historii państwa polskiego - wyjaśnił Kamil Studziński, nauczyciel. - Swoją wiedzę pogłębiali na warsztatach z historii, języka polskiego, muzyki oraz plastyki i techniki.
Te wyjątkowe warsztaty historyczne umożliwiły uczniom poznanie wydarzeń związanych z powstaniem, które rozegrały się na terenie Kujaw. - Dzięki temu dzieci, które przybyły do Ciechocinka z różnych stron naszego kraju, miały niepowtarzalną okazję poznać lokalną historię tych wydarzeń - dodał Kamil Studziński.
Podczas zajęć z języka polskiego uczniowie obejrzeli film Juliusza Machulskiego "Szwadron", oraz poznali dzieła literackie, które nawiązują do wydarzeń z 1863-1864 roku. Na warsztatach muzycznych stworzyli utwór w rytmach muzyki hip - hop, który mimo to, jest niezwykle patriotyczny.
Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali plakat - puzzle. Wszytko w duchu patriotycznym.
Uczniowie klas gimnazjalnych, przez cały tydzień, mieli okazję uczestniczyć w grze edukacyjnej zatytułowanej: "Poszukiwanie Konwencji Alvenslebena". W ramach gry, każdego dnia poszczególne klasy musiały rozwiązać zagadkę historyczną, związaną z Powstaniem Styczniowym. Finałem było odnalezionej kopii Konwencji Alvenslebena.
W piątkowe popołudnie cała szkoła wzięła udział w krótkiej uroczystości zorganizowanej pod pomnikiem Romualda Traugutta w Ciechocinku, podczas apelu rozdano nagrody oraz dyplomy wszystkim uczniom, którzy uczestniczyli w grze edukacyjnej oraz wyróżnili się podczas zorganizowanych lekcji upamiętniających 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Czytaj e-wydanie »