Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. W lipcu kolejne podejście do sprzedaży w przetargu odkrytego basenu termalno-solankowego

Mariusz Strzelecki
Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek ogłosiło drugi przetarg na sprzedaż basenu. Pierwszy zakończył się falstartem, choć klient już właściwie basen miał kupić.

Kompleks za 6 milionów

Tym razem PUC S.A. chce sprzedać nie tylko zabytkowy basen, ale również równie zabytkowy ogródek jordanowski przy basenie. Pierwsza z działek ma 6,76 ha, druga - 1,11 ha. W pierwszym - grudniowym - przetargu PUC określił cenę wywoławczą na poziomie 4 mln 800 tys. złotych. Teraz za basen i ogródek jordanowski chce nieco ponad 6 mln złotych. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty 21 lipca.

Wymienili działki

O perypetiach spółki uzdrowiskowej z pierwszym przetargiem "Pomorska" informowała na bieżąco. Warto jednak je w skrócie przypomnieć. Pierwszy przetarg został rozstrzygnięty, wygrała go jedyna firma, która wystartowała - ANG Poland. Już miało dojść do sprzedaży i podpisania aktu notarialnego, gdy PUC przetarg unieważnił, bo okazało się, że razem z basenem sprzedaje budynek z szatnią użytkowaną od ponad 30 lat przez klub sportowy "Zdrój". Rozpoczęły się zabiegi o uregulowanie tej sprawy. Działka z szatnią została wydzielona z basenu i przekazana gminie miejskiej, w zamian za działkę miasta wzdłuż tężni nr 2.

Dostęp do drogi

Przy okazji wyszło też na jaw, że do basenu przyszły właściciel nieruchomości lub inwestor nie będzie miał dojazdu, bo aleja Pojednania nie miała charakteru drogi publicznej. Była zwykłą alejką parkową, nawet nie wydzieloną geodezyjnie działką, tylko fragmentem parku (interesujące, że pierwszy przetarg anulowano z powodu szatni "Zdroju", a nie braku drogi dojazdowej do wydzielonej działki z basenem). Obie sprawy zostały ostatecznie uregulowane podczas ostatniej sesji rady miasta. Gmina przejęła działkę z szatnią, radni zaliczyli też aleję Pojednania do kategorii dróg gminnych, dzięki temu przyszły właściciel będzie miał dostęp do drogi publicznej.

Pieniądze z basenu na szpital

Tym razem zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciecho-cinek nie przewiduje żadnych perturbacji, bo - jak nas zapewniono - przetarg tym razem został dopracowany w szczegółach. - Wszystko zostało zapięte na ostatni guzik, ważne, żeby zgłosił się oferent - powiedział nam wczoraj Edward Gaitkowski, wiceprezes zarządu PUC S.A.
Od ogłoszenia przetargu minęło już kilka dni. Jak do tej pory zainteresowanych jednak nie ma. - To trochę za wcześnie - zapewnił wiceprezes Gaitkowski.
Ciechocińskiej spółce uzdrowiskowej zależy na jak najszybszej sprzedaży zabytkowego kompleksu przy alei Pojednania, bo zaplanowano, że pieniądze uzyskane w przetargu, zostaną przeznaczone na sfinansowanie rozbudowującego się Szpitala Uzdrowiskowego nr 1.

Budynek kubaturowy można postawić

Warto też dodać, że w drugim przetargu obowiązują te same obostrzenia konserwatorskie w stosunku do basenu, co wcześniej, czyli m.in. remont musi być przeprowadzony w oparciu o archiwalne projekty z wykorzystaniem materiałów wykończeniowych na wzór autentycznych. Obowiązują również te same odstępstwa - możliwość zastosowania współczesnych technologii i instalacji oraz wprowadzenia zmian przy odtwarzaniu pierwotnego projektu, ze względu na obecne przepisy, normy i wymagania dotyczące całorocznego użytkowania basenu. Co więcej. Nadal konserwator zabytków dopuszcza budowę w obszarze basenu - budynku kubaturowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska