https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Przedsiębiorstwie Uzdrowisko Ciechocinek S.A. mają powody do zadowolenia

Jadwiga Aleksandrowicz
- Wdrożony program restrukturyzacji przedsiębiorstwa przynosi efekty - mówi Marcin Zajączkowski, prezes zarządu w  PUC S.A.
- Wdrożony program restrukturyzacji przedsiębiorstwa przynosi efekty - mówi Marcin Zajączkowski, prezes zarządu w PUC S.A.
Konsekwentnie realizowany program restrukturyzacji w Przedsiębiorstwie Uzdrowisko Ciechocinek SA przynosi efekty. Po raz pierwszy od lat spółka osiągnęła dodatni wynik finansowy.

Obyło się bez zwolnień

Poważnemu remontowi poddana została zabytkowa wrzelnia soli
Poważnemu remontowi poddana została zabytkowa wrzelnia soli Fot. Anna Wajkert

Poważnemu remontowi poddana została zabytkowa wrzelnia soli
(fot. Fot. Anna Wajkert)

Samorząd województwa chce przejąć akcje ciechocińskiej spółki, należącej w 100 procentach do skarbu państwa. Decyzja należy jednak do ministra skarbu, który planował Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA sprywatyzować. Jaka jest obecnie kondycja spółki?

Z informacji jej zarządu wynika, że całkiem dobra. Od dwóch lat konsekwentnie restrukturyzowano przedsiębiorstwo, by zminimalizować wszelkie koszty. Także te związane z zatrudnieniem.

- Nie zwalnialiśmy pracowników, ale też nie przyjmowaliśmy nowych na ich miejsca - tłumaczy Edward Gaitkowski, wiceprezes zarządu PUC SA ds. ekonomicznych.

Wprowadzono też szereg rozwiązań technicznych, na przykład własnych energooszczędnych systemów grzewczych. Udało się też pozyskać większą niż dotąd liczbę kuracjuszy komercyjnych. Wszystko to sprawiło, że za 10 miesięcy bieżącego roku spółka osiągnęła dodatni wynik finansowy z dzia- łalności operacyjnej, przekraczający milion złotych. - To sukces . Dotychczas mieliśmy straty z tej działalności - nie ukrywa wiceprezes.

Zakończony został również trwający 3 lata proces restrukturyzacji majątkowej. Sprzedano też dwie ostatnie nieruchomości, które generowały straty: budynek dawnego sanatorium "Zacisze" i działki przy ul. Kwiatowej. Przepisanie notarialne ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

Na co przeznaczą wypracowane pieniadze?

- Mamy już dokumentację przebudowy stacji uzdatniania wody (solanki) i przebudowy niecki basenowej w Domu Zdrojowym, na ukończeniu jest projekt budowy nowoczesnej energooszczędnej kotłowni w Szpitalu Dziecięcym im. dr. Markiewicza. Nakłady na te inwestycje szybko się zwrócą. W Domu Zdrojowym nie trzeba będzie tak często wymieniać solanki w basenie, a w szpitalu dziecięcym znacznie zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania - tłumaczy wiceprezes. Dodaje, że jeśli wystarczy pieniędzy wyremontowana zostanie sala kinowa w Domu Zdrojowym i pojawi się winda w kompleksie sanatoryjnym "Zachęta".

Marcin Zajączkowski, prezes Zarządu PUC SA, dodaje, że spółka stara się o wsparcie finansowe z Unii na termomodernizację i wymianę dachu szpitala dziecięcego.

- Nie zapomnieliśmy o załodze przedsiębiorstwa. Od lipca o cztery procent podwyższyliśmy pensje pracowników, a na zbliżające się święta przewidujemy wypłatę premii świątecznej - mówi prezes.

Trwają remonty kolejnych pokoi w Domu Zdrojowym, od maja w tym sanatorium żywienie odbywa się w formie bufetu szwedzkiego. Kuracjusze we wszystkich obiektach mają bezpłatny dostęp do internetu, w pokojach przybywa telewizorów przystosowywanych do odbioru sygnału cyfrowego. Prowadzone są też prace remontowe tężni, warzelni soli i ciągu solankowego.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Wiadomości z Ciechocinka

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
no nie oszukujmy się 70 osób to i tak niewiele, przecież od lat widać że w PUC jest za dużo pracowników!
a jest jak ktoś napisał tylko że wspak Jaka PRACA TAKA PŁACA
d
dolnyslask
Nie dajcie sie sprywatyzować byle kim, a broń Boże obcym kapitałem , bo zrobi z wami to samo co z polskimi cukrowniami - totalna likwidacja i ruina !
Jedynie 4 Uzdrowiska Kłodzkie sprywatyzowano dobrze poważnym polskim inwestorem -
Polską MIedzią KGHM.
G
Gość
No cóż jaka płaca taka praca
b
b
po co przed bramą, lepiej zobaczyc koło południa jak to sie zakupy robi na miescie ,a w biurze nie siedzi
N
Niedzielny leniuch
Oj przyda wam się nowy właściciel, przyda. Docenicie czasy, kiedy nawet najniższa pensja była płacona za nic nierobienie. Prywatny czy po komercjalizacji grzecznie poprosi o wykonywanie pracy i grzecznie za to zapłaci. Niestety na podkreślenie zasługuje ZA WYKONYWANIE PRACY, do zobaczenia o 14.55 przed bramą.
a
absurd
"NIE ZWALNIALIŚMY" - dobre sobie, a masowe zwolnienia 2 lata wstecz prawie 70 osób to co?? żart !!! Może ktoś, kto nie wie jak jest w tej spółce to w to uwierzy, ale jak dla mnie to same kłamsta i absurdy !!! I z kogo oni robią kretynów?? Chyba z siebie !!!
G
Gość
haha absurd goni absurd....
jak strach o stołki to przypomnieli sobie o załodze ile jeszcze można robić sobie jaja z ludzi!
Z
Zadowolony
"Nie zapomnieliśmy o załodze przedsiębiorstwa."
Może dla wysoko zarabiającego kierownictwa 4% to znaczący wpływ na wynagrodzenie, ale większość ludzi pracuje za najniższą krajową, więc 4% to zaledwie 60zł brutto. Można poszaleć.
M
Miszczak
Podsumowując: jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej... dobre, dobre...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska