https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cis Mikołaja z Ryńska miał być świadkiem tajemniczych rozmów Towarzystwa Jaszczurczego, walczącego o odzyskanie Ziemi Chełmińskiej. Zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Cis pospolity w Ryńsku liczy ok. 500 lat
Cis pospolity w Ryńsku liczy ok. 500 lat Karina Knorps-Tuszyńska
W parku otaczającym dwór w Ryńsku w powiecie wąbrzeskim, pośród innych drzew pomnikowych, rośnie cis pospolity liczący ok. 500 lat.

Według legendy cis pospolity został zasadzony w 1397 r. przez Mikołaja z Ryńska, który był wtedy właścicielem miejscowości. Cis posadzono na pamiątkę założenia Towarzystwa Jaszczurczego. Podkreślmy, że Mikołaj z Ryńska starał się o odzyskanie przez Polskę z rąk Krzyżaków Ziemi Chełmińskiej. Właśnie w tym celu wspólnie z bratem Hanuszem założył Towarzystwo Jaszczurcze. Działalność tej organizacji przez kilka lat była objęta ścisłą tajemnicą, a w obawie przed Krzyżakami członkowie Towarzystwa Jaszczurczego spotykali się w umówionych miejscach. Jednym z nich miała być tajemnicza, podziemna pieczara usytuowana w sąsiedztwie posadzonego przez Mikołaja drzewa.

Cis ma mieć w rzeczywistości ok. 500 lat, ale i tak jest jednym z najstarszych cisów w Polsce. Obwód tego cisu, uznanego w 1959 r. za pomnik przyrody, wynosi ok. 106 cm, a jego wysokość wynosi 7,5 m. Cis znajduje się w parku pomiędzy szkołą podstawową a kościołem, otoczony jest ogrodzeniem. Pod ochroną w parku w Ryńsku są także cztery dęby szypółkowe.

Zobaczcie zdjęcia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska