MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Janusz Murzyn - twórca ruchu rekonstrukcyjnego w Chełmnie. Wiemy kiedy i gdzie pogrzeb

Monika Smól
Wideo
od 16 lat
Zmarł Janusz Murzyn. To on, w 1995 roku, zaczął tworzyć Bractwo Rycerskie w Chełmnie, które oficjalną działalność zaczęło od 1997 roku.

- Z ogromnym smutkiem i żalem zawiadamiam, iż zmarł nasz serdeczny przyjaciel, twórca ruchu rekonstrukcyjnego w Chełmnie, członek I Konwentu Rycerskiego, Comes honorowy Chorągwi Ziemi Chełmińskiej Janusz Murzyn - poinformował Grzegorz Orenkiewicz.

Przeczytaj także

Janusz Murzyn - artystyczna dusza

Janusz Murzyn to także Kawaler Orderu Orła z Mieczem.

- Żegnamy wspaniałego przyjaciela kolegę i kompana, człowieka zacnego, serdecznego i pełnego dobrego serca i pozytywnej energii. Składamy całej rodzinie oraz wszystkim bliskim Janusza najserdeczniejsze kondolencje (...) - napisał Hetman Wielki Kapituły Rycerstwa Polskiego wraz Konwentem i Bractwami Kapituły.

- Janusz by postacią, która wprowadziła Chełmno na mapę rekonstrukcji historycznej, pełnym ciepła, dobroci, wielkiej bezinteresowności i empatii "dziwnej" w dzisiejszych czasach, ... zaczynam tęsknić za takimi ludźmi - pożegnał Janusza Murzyna Krzysztof Górecki.

Ze smutkiem tę informację przyjęli nie tylko rodzina i przyjaciele Janusza Murzyna, ale również mieszkańcy Chełmna.

Założone przez Janusza Murzyna Bractwo Rycerskie w Chełmnie stanowiło początkowo jeden zastęp rycerski, a później podzielili się na dwie grupy: Zastęp Rycerski i Chorągiew Ziemi Chełmińskiej.

- Mieszkańców naszego miasta kulturą średniowiecznych "wojów" zaraził Janusz Murzyn - już w 2005 roku mówiła Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej, podczas wystawy eksponatów związanych z tradycjami Towarzystwa Jaszczurczego w działalności Chorągwi Ziemi Chełmińskiej.

Zasłużony dla Chełmna

Janusz Murzyn jest postacią ikoniczną w Chełmnie.

- O Januszu Murzynie mogę mówić w samych superlatywach. Bardzo sympatyczny człowiek, który nie dał nie lubić - podkreśla burmistrz Chełmna Mariusz Kędzierski. - Spotykaliśmy się nie tylko służbowo, ale i prywatnie. Na pewno miał najfajniejszy głos w Chełmnie, obok pana Hanisza - głęboki, radiowy. Świetnie się go słuchało gdy był narratorem podczas rekonstrukcji, inscenizacji bitew, które przygotowywało rycerstwo.

- Odszedł za szybko - podkreśla Anna Grzeszna-Kozikowska. - Wspominam go bardzo ciepło. To postać zasłużona dla Chełmna, bardzo ciekawy człowiek, z ogromną wiedzą historyczną, którą wspaniale umiał się dzielić. Niesamowita dusza artystyczna. W drugiej połowie lat 90-tych zainicjował ruch rycerski w Chełmnie, który odradzał się po przemianach w całym kraju. Swoją pasją potrafił zarazić mnóstwo osób i najpierw powstał Zastęp Rycerski, potem Chorągiew Ziemi Chełmińskiej. On był komesem honorowym.

Jako artysta - malarz zaprojektował chorągiew dla Zastępu Rycerskiego. Spod jego pędzla wyszedł też obraz Mikołaja z Ryńska, który obecnie podziwiać można w Baszcie Panieńskiej w Chełmnie. Mikołaj z Ryńska to założyciel Związku Jaszczurczego.

- Niektórzy żartują, że Janusz Murzyn dał swoją twarz Mikołajowi z Ryńska - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska. - On sam nigdy nie zaprzeczył, mówił, że odwołał się do tradycji. A może to my chcemy widzieć pana Janusza w tym obrazie.

Janusz Murzyn pochodził z zasłużonej rodziny Kneblewskich, mieszkającej przy ul. Rycerskiej w Chełmnie.

Janusz Murzyn był społecznikiem. Wspierał Jerzego Kałdowskiego, który stworzył i był pierwszym dyrektorem Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Jako malarz wykonywał ryciny. Pracował w Zakładowym Domu Kultury przy zakładzie FAM - w sekcji plastycznej, a gdy ten został zlikwidowany - jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 3. Był też autorem projektu sztandaru dla Gimnazjum nr 2 i stroju pocztu sztandarowego.

Wielki pasjonat rycerstwa

Wśród ciekawostek jest to, że na jubileusz 750-lecia Chełmna stworzył 3,5-metrowe postaci mieszczek, kupców, rycerzy, rzemieślników, które przez rok stały w różnych miejscach uatrakcyjniając przestrzeń miasta. Jak sam zdradził, zainspirował się pracą Jana Matejki "Historia ubiorów w Polsce". W 1977 roku, pisząc pracę magisterską, zetknął się z dużą ilością materiału ikonograficznego dotyczącego rycerstwa i to wyzwoliło w nim marzenie o "ożywieniu" tych obrazów.

Trwa głosowanie...

Wierzysz w życie po śmierci?

Kiedy w 2006 roku powstawał 40-minutowy film o Chełmnie, Janusz Murzyn był jednym z narratorów.

- Ma wspaniały tembr głosu - podkreślała wybór wówczas współrealizatorka filmu, Sylwia Jarmołkiewicz. - To historyk i pasjonata, wie wszystko o rycerzach w Chełmnie. Pomagał też w inscenizacji życia rycerzy, do której wykorzystaliśmy stroje i militaria do filmu "Stara baśń kiedy Słońce było Bogiem" Jerzego Hoffmana.

Janusz Murzyn chętnie dzielił się swoją pasją. Gdy w styczniu 2016 roku kończył się kolejny semestr Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury, wraz z Grzegorzem Orenkiewiczem opowiedzieli o swoich zainteresowaniach. Zasiadał również w komisji konkursu prac organizowanego podczas Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury.

Dowiedz się również

Pogrzeb Janusza Murzyna - gdzie i kiedy?

Pogrzeb Janusza Murzyna odbędzie się w Sopocie, 10 sierpnia 2024 roku, na ul. Malczewskiego. Msza św. odprawiona zostanie w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 11.30. Następnie nastąpi wymarsz i ceremonia pogrzebowa o godz. 12 - na cmentarzu komunalnym.

Przeczytaj także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska