Wszystko już przygotowano na ten ważny dla demokracji dzień w gminie Brzozie. W trzech szkołach - w Wielkim Leźnie, Jajkowie i Brzoziu - przygotowano lokale wyborcze. Członkowie komisji w liczbie 15 osób oraz Gminnej Komisji Wyborczej - 7 osób - najbliższą niedzielę przeznaczą
dla ugruntowania
zasad demokracji i idei samorządności w gminie, regionie i kraju.
Zgłoszony przez Komitet Wyborczy Mieczysława Jętczaka Mieczysław Jętczak nie doczekał się kontrkandydata, terminy minęły i mógł rozpocząć kampanię wyborczą.
Zaczął od tego, że zrezygnował z przysługującego czasu antenowego w telewizji publicznej i w radio. Nie drukował też żadnych ulotek wyborczych, o plakatach nie wspominając. Nawet nie bardzo wiadomo, czy wykorzystał do tego celu doroczne, wiosenne zebrania wiejskie. Uznał, że o jego kompetencji na urzędzie wójta świadczy praca. A jej wyniki znają wszyscy mieszkańcy gminy, którzy kiedyś poczuli się pariasami, bo z powodu długów, w które gminę wpędziło kilku urzędników z poprzednim wójtem, Kazimierzem Skowrońskim, wyłączono im m.in. prąd. Przez nieoświetlone wsie ciągnęła się
kłopotliwa dla mieszkańców
opinia o niemożności, zacofaniu. Mieczysław Jętczak, postawiony przez premiera Leszka Millera na stanowisku wójta, przywrócił im wiarę w siebie, wyciągnął gminę z długów. Komplementował go wojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.
O tym wszystkim wiemy od osób trzecich, bowiem - jak już wspomnieliśmy - Mieczysław Jętczak żadnej kampanii nie prowadził. Cisza przedwyborcza funkcjonowała już od kilku tygodni.
Dlaczego Brzoziem warto kierować z pozycji wójta? Dla rolnika z wyższym wykształceniem to zajęcie właściwe, możliwe, choć nie jedyne. W gminie jest ponad 500 gospodarstw rolnych, kilku rolników zdecydowało się na agroturystykę, zarejestrowano także 65 podmiotów gospodarczych. Działa tu m.in. duża firma handlowa na potrzeby rolników - maszyny, środki chemiczne, usługi rolnicze, nawet gastronomia - prowadzona przez Waldemara Kalisza "Kalchem", są trzy szkoły podstawowe, gimnazjum w centrum gminy.
Jest też gdzie wypoczywać - wśród kilku jezior największe to Janówko, Wielkie Leźno, Wielki i Mały Głęboczek. Praktycznie, to
co stworzyła natura
jest wielkie, to co człowiek - małe, ale wystarczające na potrzeby gminy. Jest mała biblioteka, małe targowisko, mały bar przy drodze i mały ruch kołowy, bo gmina leży na uboczu świata, głównych szlaków komunikacyjnych.
W niedzielę lokale wyborcze w Brzoziu, Jajkowie i Wielkim Leźnie czynne będą od godz. 6.00 do 20.00. Mieszkańcy Brzozia, Janówka, Małego Głęboczka, Sugajna i Trepek jeśli zechcą zagłosują w Szkole Podstawowej w Brzoziu. Na mieszkańców małego Leźna, Wielkiego Leźna i Zembrza czekać będą członkowie komisji wyborczej w SPWielkim Leźnie, a na mieszkańców jajkowa, Świecia nad Drwęcą i Wielkiego Głęboczka - w SP w Jajkowie.
Na karcie do głosowania wydrukowano jedno nazwisko: Mieczysław Jętczak. Obok są dwie kratki
TAK - NIE
w których należy postawić znak X.
Jeżeli kandydat nie uzyska 50 proc. głosów + 1 wybory nie będą powtórzone. W takim przypadku wójta wybierze rada Gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Ale - być może o tej procedurze nie będziemy musieli już informować.