https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wójt gminy Baruchowo zrezygnował ze stanowiska po kilku tygodniach. Wybory przedterminowe w czasie wakacji? Znamy termin

wixad
Rezygnacji nowego wójta nikt się nie spodziewał
Rezygnacji nowego wójta nikt się nie spodziewał UG Baruchowo
Baruchowo długo nie mogło otrząsnąć się po rezygnacji nowo wybranego wójta, który był nadzieją mieszkańców. Znamy już projekt rozporządzenia premiera, który precyzuje datę kolejnych wyborów. Dotyczy ona dwóch polskich gmin

31-letni Robert Kwaśniewski miał być jednym z najmłodszych wójtów w Polsce. Samorządowiec ma 31 lat (po raz pierwszy radnym został w 2018 roku).

Nie tylko problemy zdrowotne

Nowo wybrany wójt zaskoczył jednak wszystkich rezygnacją z urzędu zaledwie kilka tygodni po wyborach. Decyzję tę ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych, informując, że jego rezygnacja wejdzie w życie 1 czerwca 2024 roku.

"Powody mojej decyzji są związane nie tylko z problemami zdrowotnymi, które się ujawniły w ostatnim czasie, ale także innymi okolicznościami, które nie pozwalają mi na pełnienie moich obowiązków w sposób, jakiego Państwo oczekują i na jaki zasługujecie” - napisał Robert Kwaśniewski w mediach społecznościowych.

Kandydujący z komitetu "Razem dla gminy Baruchowo". Kwaśniewski wygrał wybory w pierwszej turze, zdobywając ponad 57 procent głosów i pozostawiając w tyle dwóch kontrkandydatów. Zdobył 1068 głosów (57,36 procent), podczas gdy na Krzysztofa Grudzińskiego zagłosowało 596 osób (32,01 procent), a Zbigniewa Jankowskiego poparło 198 osób (10,63 procent). Frekwencja w wyborach na wójta gminy Baruchowo wyniosła 68,65 procent.

Najpierw komisja i zgłoszenie kandydatów

Wbrew pozorom procedura wyborów przedterminowych jest złożonym procesem, który wymaga podobnego nakładu sił jak terminowe wybory.

Decyzję o przeprowadzeniu wyborów podjęta musi być rozporządzenia premiera, które zostanie podane do wiadomości w formie obwieszczenia wojewody. Do 17 lipca podana zostanie informacja o siedzibie gminnej komisji wyborczej, a komisarz wyborczy musi zostać powiadomiony o utworzeniu komitetów wyborczych. Kolejnym krokiem będzie zgłaszanie kandydatów na członków gminnej komisji wyborczej do komisarza wyborczego, co powinno nastąpić do 19 lipca 2024 roku.

Do 23 lipca 2024 roku komisarz wyborczy powoła gminną komisję wyborczą, a z końcem miesiąca (31 lipca do 16.00) będzie można zgłaszać do komisji kandydatów na wójta.

Od 5 sierpnia pełnomocnicy komitetów wyborczych będą mogli składać wnioski o przydział nieodpłatnego czasu antenowego w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych. Audycje wyborcze będą mogły być emitowane od 10 do północy 23 sierpnia.

Nie wszyscy muszą osobiście dotrzeć do urny

Piątego sierpnia upływa również termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych oraz publicznego ogłoszenia informacji o numerach i granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych, możliwościach głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika. Komisarz wyborczy będzie miał 3 dni na powołanie obwodowych komisji wyborczych.

Do 12 sierpnia gminna komisja wyborcza ogłosi na plakatach obwieszczenie o zarejestrowanych kandydatach na wójta z ich danymi, nazwą komitetu oraz nazwy partii politycznej, do której należy kandydat (jeśli będzie kandydatem partii). Komisja ujawni również treść oświadczeń lustracyjnych dotyczących współpracy z organami bezpieczeństwa państwa. Do tego dnia będzie można również zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, jak również zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub powrotnego.

To nie jedyne wybory w Polsce

Do 16 sierpnia roku zostanie podana do publicznej wiadomości informacja o organizacji w dniu wyborów bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego. Będzie można także składać wnioski o sporządzenie pełnomocnictwa. Do 22 sierpnia 2024 roku wyborcy niepełnosprawni oraz ponad 60-letni, będą informowani o godzinie transportu do lokalu wyborczego.

Przedterminowe wybory odbędą się również w pomorskiej gminie Kobylnica, której wójt, Leszek Kuliński, zmarł nagle 8 czerwca. Co ciekawe, Kuliński nie miał kontrkandydata w wyborach. Poparło go ponad 70 proc. mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska