Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z jedyną w Inowrocławiu bursą szkolną?

Dominik Fijałkowski
W przerwie powiatowej sesji rodzice i uczniowie przedstawiali radnym opozycji argumenty za utrzymaniem bursy. Zyskali w ten sposób 10 głosów. Nie pomogło to w odrzuceniu uchwały.
W przerwie powiatowej sesji rodzice i uczniowie przedstawiali radnym opozycji argumenty za utrzymaniem bursy. Zyskali w ten sposób 10 głosów. Nie pomogło to w odrzuceniu uchwały. Dominik Fijałkowski
Radny Jacek Tarczewski: - Jest to uchwała szkodliwa dla społeczeństwa. Starosta Tadeusz Majewski: - Przyjmując tę uchwałę nie likwidujemy bursy.

A jednak. Rada Powiatu przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji bursy szkolnej nr 1 w Inowrocławiu.

To jedyny internat w mieście, z którego mogą korzystać przyjezdni uczniowie miejscowych szkół ponadgimnazjalnych.

Decyzja zapadła podczas piątkowej sesji, na początku której radni opozycji - PO i PiS - złożyli wnioski, aby usunąć z porządku obrad rozpatrywanie projektu uchwały. - Podczas sesji budżetowej mówiliśmy, że problem oświaty, to nie tylko sprawa bursy. Mieliśmy zająć się nim kompleksowo - argumentował stanowisko radny Marek Gerus z PO. Z kolei Jacek Tarczewski z PiS podkreślał: - Jest to uchwała szkodliwa dla społeczeństwa. Jej projekt budzi wątpliwości.

Wnioski odrzucono. Projekt uchwały przedstawił w imieniu zarządu powiatu Józef Ratajczak, naczelnik wydziału oświaty starostwa. - Uzasadnienie uchwały jest demograficzno-finansowe. Maleje liczba uczniów w naszych szkołach i w bursie też . Różnica pomiędzy subwencją oświatową na uczniów bursy a faktycznymi wydatkami ponoszonymi przez powiat wynosi 700 tysięcy złotych rocznie. Obecnie nawet przy stuprocentowym obłożeniu bursy te koszty nie równoważyłyby się - informował naczelnik.

- Nie wszystko można przeliczać na pieniądze. Naszym celem jest tworzenie odpowiednich warunków, dzięki którym młodzież będzie się rozwijać. Wnoszę o odłożenie głosowania. Trzeba dać miesiąc na przedyskutowanie problemu z zainteresowanymi - zauważał Jerzy Gawęda z PiS.
- Zamknięcie bursy będzie powodować zamykanie szkół. Powinniśmy zachęcać, a nie zniechęcać młodzież do uczęszczania do szkół ponadgimnazjalnych w Inowrocławiu - zwracał uwagę radny Marek Gerus.

Przeczytaj również: A jednak. Uchwała o zamiarze likwidacji jedynej bursy w Inoworcławiu przyjęta! Kto głosował za?
Starosta Tadeusz Majewski przypomniał radnym, że już 11 lat temu dyskutowano na temat funkcjonowania bursy. - Już wtedy był problem. Wówczas jednak do naszych szkół uczęszczało 11 tysięcy uczniów, a obecnie jest ich 6 tysięcy. Przyjmując uchwałę nie likwidujemy bursy. Otwieramy dyskusję jak tę sprawę rozwiązać - zauważał Tadeusz Majewski. Starosta dodał: - Budynek bursy pozostanie w zasobach powiatu. Ma służyć uczniom. Być może znajdzie się tam miejsce dla CKU lub na inkubator przedsiębiorczości dla młodzieży.

Pojawiły się wnioski. M. in. radny Jacek Olech z PSL proponował, żeby w uchwale znalazł się zapis o tym, iż starosta wystąpi do powiatów, z których pochodzą uczniowie z bursy o dofinansowanie swojej młodzieży. Radny wycofał się jednak z tej propozycji. Ku niezadowoleniu opozycji. Uważała on bowiem, że umieszczenie takiego zapisu w uchwale ułatwi zaskarżenie dokumentu u wojewody.

Uczestnik sesji Marek Słabiński, radny miejski Inowrocławia złożył propozycję, aby bursę poprowadził trzeci sektor - organizacja pozarządowa. - Złożymy ofertę w tej sprawie. Jeśli tylko młodzież będzie chciała mieszkać w bursie, to ją poprowadzimy w taki sposób - zaznaczył Marek Słabiński.

Stanowisko rodziców uczniów z bursy przedstawił Mariusz Wojciechowski z Piotrkowa Kujawskiego. Informował o spontanicznej akcji młodzieży, która zbiera podpisy pod petycją w sprawie utrzymania internatu. Akcję poparło 1700 osób. Głos zabrał Tomasz Wojciechowski, mieszkaniec bursy, uczeń II LO. - Za rok będę grał recital dyplomowy. Za rok mam maturę. Nie wyobrażam sobie, żebym z powodu braku możliwości mieszkania w Inowrocławiu musiał ten rok spędzić w innej szkole - zwracał się do radnych.

Tomek przekazał Ireneuszowi Beśce, wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Inowrocławskiego, petycję wraz z podpisami uczniów w sprawie utrzymania bursy.
Rada przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji bursy. 16 głosów za oddała koalicja PSL i SLD, a 10 przeciw opozycja PO, PiS i Porozumienia Ryszarda Brejzy.
Na twarzach wielu uczniów, mieszkańców bursy, którzy obserwowali posiedzenie samorządu pojawiły się łzy. Oni i ich rodzice opuszczali salę obrad w milczeniu. - Jesteśmy zdruzgotani wynikiem głosowania - żaliła się jedna z matek.

- To jeszcze nie koniec. Będziemy próbowali zaskarżyć tę uchwałę - zapewniali radni opozycji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska