Co dziedziczymy po ojcu? Naukowcy odpowiadają
Temat dziedziczenia pewnych cech i genów od lat pojawia się w wielu rodzinach. "Czysta matka", "To masz po tacie" - z takimi określeniami spotkało się pewnie każde dziecko. Dziedziczeniem zajęli się także naukowcy i twierdzą, że niektóre cechy, zachowania i predyspozycje pochodzą od ojców.
Według naukowców dzieci mogą mieć większe predyspozycje do zaburzeń psychicznych, jeśli zmagają się z nimi także ich ojcowie. Mówi się tu m.in. o depresji i chorobie dwubiegunowej. Ponoć ryzyko jest jeszcze większe, gdy mężczyzna decyduje się na potomstwo w późniejszym wieku.
Takie cechy dziedziczymy po ojcu. To mamy na pewno po tacie
Po ojcach dziedziczymy także pewne cechy charakteru. Choć na to, jakim będziemy człowiekiem w przyszłości wpływ ma głównie środowisko w jakim przebywamy i się wychowujemy, to część cech zakorzeniona jest w genach. Chodzi np. o temperament i skłonność do ekstrawersji.
Badania pokazują także, że po ojcach dzieci dziedziczą taką cechę, jak wzrost. Za to może odpowiadać setki kombinacji genetycznych, jednak dominującą rolę odgrywają tu geny ojca. Naukowcy udowodnili, że mężczyźni przekazują dziecku białko, które może sprzyjać osiąganiu wyższego wzrostu.
Jak się okazuje mężczyźni sporo cech przekazują swoim synom. Dotyczy to sylwetki, umięśnienia, rysów twarzy, owłosienia, a nawet sposobu poruszania się. O tym co dzieci dziedziczą po swoich ojcach piszemy także w naszej galerii.
Pamiętajmy także, że to geny ojca decydują o płci dziecka. Kobieta posiada bowiem dwa chromosomy X, a mężczyzna X i Y. Jeśli plemnik z chromosomem Y zapłodni komórkę jajową - urodzi się chłopiec, jeśli z chromosomem X - dziewczynka.
