
Sejpak – z tradycji w nowoczesność, wystawa tkanin
Czwartek (5.09), godz. 18.00, salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6
Sejpak, od gwarowego słowa sejpać - skubać, strzępić się - przekształciło się w nazwę dekoracyjnej, techniki tkackiej, dziś już unikatowej. W swoim największym rozkwicie w XIX wieku jej zasięg obejmował Suwalszczyznę, Pojezierze Augustowskie, pogranicze Prus i Białorusi, ziemie będące pod wpływem kultury litewskiej. Tkanina wykonana tą techniką była najczęściej dwubarwna, o lnianej osnowie, delikatnym wełnianym wątku, specyficznym splocie zbliżonym do haftu tkackiego, tkana na wąskim krośnie i po środku zszywana.To właśnie wzór, geometryczny, oparty na liniach ukośnych, rombach, kwadratach, okolony często bordiurą w zygzaki jest najbardziej charakterystycznym elementem tej tkaniny. Sejpaki służyły do przykrywania łóżek, ław, kościelnych ławek, jako końskie dery, dekoracje ścienne – stanowiły zawartość posażnych kufrów, świadczyły o zamożności rodziny. Dziś to już technika unikatowa. Niekwestionowaną mistrzynią wykonującą tkaniny o lokalnych tradycyjnych wzorach jest Sabina Knoch ze Szczepek koło Nowinki z rodziny o długich tkackich tradycjach. Pod jej okiem doskonaliła swoje sejpakowe umiejętności tkaczka z Żegar Małgorzata Huścio. Teraz obie stoją na straży tradycji, projektują i wykonują tkaniny techniką sejpaka i zarażają młodych pięknem starego ornamentu.
Tradycyjne tkaniny na wystawie pochodzą ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie i Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu. Jest też sejpak Sabiny Knoch i współczesne autoportrety utkane przez uczestniczki grupy #tkamy.

Wystawa Michała Tomaszewskiego pt. „Fotograf”
Piątek (6.09), godz. 19.00, Galeria Wieży Ciśnień, ul. Filarecka 2
Galeria zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w wieży ciśnień. Od soboty, 7 września do wtorku, 1 października będzie można podziwiać prace Michała Tomaszewskiego na ekspozycji pt. „Fotograf”. Wernisaż wystawy już w piątek. Wstęp wolny.
Michał Tomaszewski specjalizuje się w fotografii modowej. Od lat prowadzi własne studio fotograficzne w Fordonie. Współpracuje z Fundacją Fotografistka w ramach festiwalu Photo Vintage i światowej sławy amerykańskim fotografem Sandro Miller’em; publikuje na łamach renomowanych magazynów modowych. Doczekał się trzech wystaw tematycznych. Twórca wszechstronny, dla którego zamysł, planowanie i przemyślenia odgrywają dużą rolę w twórczości. Często sięga do malarstwa, którego warsztat doskonali w pracowniach bydgoskich artystów: Ewy Miller i dr Jakuba Elwertowskiego.
Na wystawie „Fotograf” Michał Tomaszewski zaprezentuje fotografię analogową i cyfrową oraz malarstwo z pogranicza realizmu i surrealizmu. Wernisaż uwieńczy autorski cykl artysty pt. „Róża” – połączenie obrazu-fotografii z malarskim akcentem na podstawie pięknych stylizacji polskiego projektanta mody Krystiana Szymczaka oraz czaru Małgorzaty Kloneckiej, cenionej makijażystki i charakteryzatorki telewizyjnej.