Owocem kilkuletnich badań jest wydana w 2016 roku książka „Dziedzictwo archeologiczne północnej części ziemi dobrzyńskiej”.
Badania od wielu lat
Publikacja, stworzona pod redakcją dr Jadwigi Lewandowskiej z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, zawiera zbiór artykułów o dziedzictwie archeologicznym i historycznym północnej części ziemi dobrzyńskiej, głównie gminy i miasta Rypin.
W latach 2011-2014 dr Lewandowska prowadziła szereg badań archeologicznych. W publikacji pojawiły się nowe ustalenia badaczy m.in. dotyczące miasta, zamków w Radzikach Dużych i Sadłowie, ważnych średniowiecznych stanowisk archeologicznych w Borzyminie i Starorypinie.
Co skrywa Starorypin?
W kolejnych latach Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej kontynuowało badania.
– Rokrocznie składamy wniosek do Wojewódzkiego Ośrodka Ochrony Zabytków – tłumaczy Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. – Możemy też liczyć na darowizny od sponsorów m.in. Biogazowni Starorypin, mamy ponadto środki własne, dotację miejską oraz pomoc rzeczową od gminy Rypin. Pozwala nam to na prowadzenie dalszych badań.
Starorypin był miejscem zasiedlanym od wieków. Na początku zespół badawczy natrafił na szczątki z połowy XIV wieku.
– Z każdym kolejnym sezonem odkrywaliśmy nowe zjawiska – dodaje Andrzej Szalkowski. – Wreszcie, w zeszłym roku, podjęliśmy temat wczesnośredniowiecznego cmentarzyska. Tego nam brakowało w całej układance i właściwie cudem odnaleźliśmy to miejsce.
Badacze m.in. z UJ w Krakowie wykorzystali metody nieinwazyjne.
– Natrafiliśmy na wiele ciekawych informacji – wyjaśnia Szalkowski. – Okazuje się, że zmarłych kładziono do grobu, zaopatrując ich jedynie w nieliczne elementy: strój, mało biżuterii. Udało nam się także poznać naprawdę zaskakujące informacje na temat wzrostu naszych przodków.
Więcej informacji na temat badań będzie można poznać już w czwartek 11 kwietnia w rypińskim muzeum.
