Zarząd powiatu włocławskiego zaaprobował propozycję Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa o zorganizowaniu w przyszłym roku I Powiatowego Konkursu pod nazwą "Fryderyk Chopin na Kujawach".
Wybór bohatera tego konkursu nie jest przypadkowy. Już w maju ub. roku Sejm RP ustanowił bowiem rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. Wtedy obchodzona też będzie dwusetna rocznica śmierci wybitnego pianisty i kompozytora, wiele instytucji, organizacji i samorządów planuje więc organizację uroczystości, festynów oraz koncertów, upamiętniających wybitnego muzyka.
O związkach Chopina z Kujawami krążą pogłoski równie liczne, jak spekulacje toczone w tej sprawie pomiędzy historykami. W XIX-wiecznym parku w Służewie, gmina Aleksandrów Kujawski, stał niegdyś pałac rodziny Wodzińskich. Podobno do córki hrabiego, właściciela posiadłości, przyjeżdżał przed laty Fryderyk Chopin. To jedna z najbardziej rozpowszechnionych przez służewian opowieści.
Można śmiało powiedzieć, że Chopin miał częściowo kujawski rodowód. Matka kompozytora, Tekla Justyna Krzyżanowska, urodziła się w 1782 r. koło Izbicy Kujawskiej, w należącym do rodziny Skarbków folwarku Długie. W Długiem i w Zagrodnicy spędziła dzieciństwo i młodość, mieszkańcy powiatu włocławskiego mają więc pełne prawo mówić, że była jedną z nich.