Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co Piotr Grzywacz ma w swoich zbiorach?

Janina Waszczuk
Plakaty i  zbiory  rogów myśliwskich to wielka pasja Piotra Grzywacza.
Plakaty i zbiory rogów myśliwskich to wielka pasja Piotra Grzywacza. Józef Basta
Do końca roku można oglądać niezwykły zbiór tucholanina Piotra Grzywacza pod nazwą "Echo rogów myśliwskich ". Warto go zobaczyć.

Ma naprawdę imponujący zbiór i chce się z innymi podzielić swoją kolekcją. Piotr Grzywacz zbiera nie tylko plakaty, ale rogi myśliwskie, odznaki, pocztówki medale i znaczki. - Zebrane plakaty są dla mnie nie tylko pamiątką, ale jest to także udokumentowana historia rozwoju sygnalistyki i myślistwa w Polsce - opowiada Piotr Grzywacz. - Wystarczy się dobrze przyjrzeć i widać to doskonale.

"Echo rogów myśliwskich" to tytuł najnowszej wystawy. Tym razem nie rogi myśliwskie a plakaty. Jest ich sto. Kolejna setka pozostała w moich rzadko otwieranych wielkich kopertach. Ekspozycja znajduje się w dwóch salach wystawowych Tucholskiego Ośrodka Kultury. Ubogacona kilkoma rogami myśliwskimi oraz pelerynami stowarzyszeń do których mam przyjemność należeć, stanowi cenny dokument i świadectwo rozwoju sygnałów myśliwskich w Polsce. Pomysł urządzenia takiej wystawy, z pewnością pierwszej w Polsce, zrodził się na bazie trzech jubileuszy, które dotykają mnie osobiście w tym roku. 50. lecia Technikum Leśnego w Tucholi, szkoły mojej leśnej edukacji i pracy zawodowej, 15. Lecia Bractwa Świętego Huberta w Śliwicach, którego jestem członkiem założycielem, oraz 320. rocznicy powstania Zakonu Świętego Huberta na Kuksie w Republice Czeskiej, w którym jestem członkiem. Z tej okazji skonstruowałem nowy instrument "Róg Hr. Franciszka Śporka" na wzór insygniów, ustanowionych w 1695 roku.

Zbiory tucholanina są bardzo obszerne, nigdzie nie były do tej pory w całości prezentowane. - Pierwsze moje pytanie, gdy przyjeżdżam na festiwal, brzmi: Czy jest plakat? Mam specjalne duże koperty i tak je przewożę w dobrym stanie. Sto sztuk plakatów jest na ścianach, a drugie tyle mam złożonych - dodaje Grzywacz. - Myślę, że teraz po raz pierwszy niektórzy zobaczyli moją kolekcję i będą zainteresowani, abym pokazał swoje zbiory na różnych imprezach.

Piotr Grzywacz to człowiek instytucja, ma ma sporo funkcji, jest też nauczycielem w Technikum Leśnym. Ma dwóch synów, którym też zaszczepił pasję do muzyki myśliwskiej. Bardzo dużo podróżuje po kraju i za granicą z zespołem "Jenot", ale także jako juror.
Koledzy po fachu, którzy byli obecni na wystawie, zwrócili uwagę na to, że warto te zbiory skatalogować. - Kto pamięta, kiedy były festiwale, spotkania, koncert i konkursy. A te plakaty tworzą wspaniałą dokumentację - dodaje sygnalista. - Pokazałem na wystawie nie tylko plakaty, ale także peleryny i rogi myśliwskie. To jest moja pasja i cząstka życia.

27 grudnia warto obejrzeć w programie II TVP audycję "Ostoja". Właśnie tam Piotr Grzywacz zaprezentuje swoje zbiory oraz będą migawki z wernisażu wystawy w TOK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska