W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia pojawia się wykaz 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Aż 36 leży w Polsce. Odsetek miast, w których smog jest największy wynosi 72%, wyprzedza nasz kraj w tym niechlubnym rankingu tylko Bułgaria (83%).
Serwis Oferteo.pl w grupie 450 osób przeprowadził ankietę. Zapytano w niej, co Polacy myślą o zanieczyszczeniu powietrza i czy chcą, aby samorządy ingerowały w sposób ogrzewania mieszkań.
Głównym powodem powstawania zanieczyszczeń jest tzw. "niska emisja" - spaliny, które powstają podczas ogrzewania domów z użyciem paliw stałych. Kolejne źródła stanowią przemysł, transport drogowy, energetyka i rolnictwo, podają autorzy badania powołujac się na specjalistów Polskiego Alarmu Smogowego.
Ankietowani uważają natomiast, że największy udział w złej jakości powietrza mają zanieczyszczenia przemysłowe (72%), a dopiero w drugiej kolejności zanieczyszczenia z palenisk domowych (36%). Kolejne wskazania to spaliny samochodowe (14%) ukształtowanie terenu (4%) i klimat (1%) oraz inne czynniki (3%).
Autorzy zapytali w ankiecie o konsekwensje smogu
Zdecydowana większość, bo aż 95% osób zgodziło się z tym, że ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Wskazane schorzenia to niewydolność oddechowa (73%) a także alergia oraz astma (60%). Czy smog wpływa na rozwój chorób nowotworowych? 41% wypowiadających się w ankiecie zgodziło się z tym, na dolegliwości układu krwionośnego i serca wskazało 40%, a na choroby układu odpornościowego – 29%.
W ankiecie znalazło się również pytanie o to, czy smog może wywoływać choroby i wady rozwojowe płodu. Tylko 22% odpowiedzi było twierdzących. Według badań, które w latach 2000–2004 przeprowadzili w Krakowie naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Wiesława Jędrychowskiego, kobiety narażone na ekspozycję na smog rodziły dzieci o mniejszej masie urodzeniowej, mniejszym obwodzie główki oraz mniejszej długości ciała.
Czym możemy ogrzewać domy? Pomysły ograniczeń
Od Bałtyku po Tatry przed wyborami kandydaci na burmistrzów, prezydentów czy wójtów mówili o potrzebie poprawy jakości powietrza. Już teraz coraz więcej samorządów wprowadza lub planuje wprowadzić zakaz opalania mieszkań i domów za pomocą kotłów na paliwa stałe, takie jak najpopularniejszy w Polsce ekogroszek czy też węgiel kamienny lub drewno.
Oferteo zapytało: Czy Państwa zdaniem samorządy powinny zakać ogrzenia domów i mieszkań za pomocą paliw stałych? 34% osób odpowiedziało, że tak, ale tylko finansując w całości koszt wymiany pieców, 26% zgadzało się pod warunkiem finansowania części kosztów. 30% uznał, że "nie", 6% - tak, bez wyjątku, 4% ankietowanych nie miało zdania na ten temat.
41% Polaków jest gotów płacić więcej za bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania naszych mieszkań
31% osób, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat ekologicznych sposobów ogrzewania
Nie wszyscy - zwłaszcza starsi, samotni i zamieszkujący stare budownictwo - mogą pozwolić sobie na wyższe koszty za ekologiczne ogrzewanie z powodów ekonomicznych.
Źródło: informacja prasowa
