Pod koniec listopada ubiegłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał przyjmowanie wniosków do programu, tłumacząc to koniecznością jego reformy i uszczelnienia systemu. Dochodziło bowiem do licznych nieprawidłowości.
Anioł na straży
W lutym Fundusz złożył do Europejskiego Banku Inwestycyjnego wniosek o 10 mld zł na dalsze finansowanie Czystego Powietrza. Decyzja ma zapaść do 18 marca. Wkrótce ma ruszyć też nabór na gminnych operatorów programu. Mają być oni „aniołami stróżami” i prowadzić wraz z beneficjentami inwestycje od złożenia wniosku po jego rozliczenie. Udział operatorów ma być obowiązkowy w przypadku najuboższych wnioskujących, a kwalifikujących się do najwyższego progu wsparcia 136 tys. zł.
Gminy otrzymają informacje na temat zarysu nowej odsłony programu i tego, jakie miałyby być ich zadania jako operatorów. Jak wskazywała na niedawnym spotkaniu z dziennikarzami Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa NFOŚiGW w okresie przejściowym rozważane jest, aby operatorami były też wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, a w drugim kwartale tego roku planowany jest nabór na operatorów innych niż gminni.
W ramach reformy programu wprowadzone mają zostać też maksymalne kwoty dotacji dla poszczególnych kategorii kosztów kwalifikowanych i uszczelniony system wypłaty zaliczek dla beneficjentów.
Poza tym w nowej odsłonie Czystego Powietrza nie będzie dotacji do kotłów gzowych. Fundusz zapowiedział jednak przygotowanie rozwiązania dla tych, którzy już kupili i zamontowali kocioł, ale z powodu zawieszenia programu nie mieli możliwości złożenia w ubiegłym roku wniosku o dofinansowanie.
Nagrodzimy najlepszych
Niestety, w regionie nadal jest wiele tzw. kopciuchów, które wymagają natychmiastowej wymiany. Nowe rozdanie programu może znacząco poprawić tę sytuację, a tym samym jakość powietrza w gminach.
Dbałość o czyste powietrze to jeden z kluczowych obowiązków ekologicznych gmin. Właśnie takie gminy chcemy nagrodzić za te i inne działania na rzecz środowiska.
Ranking „Ekologiczna gmina” tworzymy wspólnie z Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Wytypujemy najbardziej aktywne w działaniach proekologicznych samorządy z Pomorza i Kujaw w pięciu kategoriach:
Ekologiczna Gmina do 5 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina od 5 001 do 10 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina od 10 001 do 15 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina od 15 001 do 50 000 mieszkańców
Ekologiczna Gmina powyżej 50 000 mieszkańców.
W pierwszych czterech kategoriach nagrodzimy pierwsze pięć miejsc, a w ostatniej – trzy. Do laureatów trafią pamiątkowe dyplomy, a do zwycięzców statuetki. Gala już 21 marca, w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Zostaną na nią zaproszeni przedstawiciele wszystkich samorządów w regionie.
Pełne wyniki rankingu Ekologiczna Gmina opublikujemy w specjalnym dodatku, który zostanie dołączony do poniedziałkowych wydań – 24 marca – „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości Dziennika Toruńskiego”
