Przydaje się szczególnie w kontaktach z klientem, dlatego często oczekuje się go od handlowców, ale może być też atutem w staraniach o pracę na innych stanowiskach.
Czytaj też: Kobiety są świetne! Ale czy są lepszymi szefami?
Gdzie humor jest narzędziem pracy?
Poczucie humoru należy do cech, które mogą być bardzo pomocne w pracy. Zazwyczaj pracodawcy wspominają o nim w ogłoszeniach, wymieniając jednocześnie komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, otwartość na ludzi, pozytywne nastawienie. Na jakich stanowiskach i w których branżach poczucie humoru jest jednym z narzędzi pracy? Wydawałoby się, że poczucie humoru, które sprzyja kreatywności, jest zaletą przede wszystkim w zawodach związanych z branżą marketingową i reklamową. Z ofert pracy umieszczonych w serwisie Pracuj.pl wynika jednak, że najczęściej wymóg poczucia humoru pojawia się w ofertach pracy w handlu. Dotyczy to wszelkich stanowisk, na których pracownicy kontaktują się z klientami: od konsultanta telefonicznego, przez doradcę, po sales managera.
- Poczucie humoru jest w sprzedaży bezcenne. Handlowiec jest wizytówką firmy i wrażenie jakie zostawia po kontakcie z klientem przekłada się potem na dalszą współpracę - mówi Agnieszka Bieniak, menedżer działu zarządzania zasobami ludzkimi w Grupie Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.
Poczucie humoru jest jednym z wymagań stawianych kandydatom na doradców finansowych i ds. nieruchomości, poszukiwanym przez firmę Home Broker. - Nasi klienci podejmują jedną z najważniejszych życiowych decyzji - kupują dom lub mieszkanie, co najczęściej wiąże się z wieloletnim obciążeniem finansowym. Nasz doradca ma sprawić, aby nabywcy nieruchomości czuli się komfortowo w tej ważnej dla nich sytuacji. Odrobina humoru pomaga rozładować atmosferę i obniżyć poziom stresu - wyjaśnia Marcin Dudek, menedżer ds. rekrutacji w Home Broker.
Wesoła księgowa i stylistka paznokci
Przykładów ofert, w których wymienia się wśród oczekiwań stawianych kandydatom poczucie humoru, jest jednak zdecydowanie więcej. Pracodawcy poszukują m.in.: obdarzonej poczuciem humoru księgowej, programisty, pracownika kawiarni, a nawet stylistki paznokci.
Według Agnieszki Bieniak, poczucie humoru podczas rekrutacji najlepiej weryfikuje się podczas assessment centre, czyli oceny kompetencji kandydata. - Taka ocena często zmusza do interakcji i wspólnej pracy grono nieznanych sobie osób. W takich okolicznościach poczucie humoru może okazać się bardzo cenne, a wykazanie się nim przychodzi bardzo naturalnie. Inną metodą na sprawdzenie poczucia humoru podczas rozmowy kwalifikacyjnej może być nawiązanie do zainteresowań wymienionych przez kandydata w cv.
Czy zatem kandydaci powinni umieszczać poczucie humoru wśród swoich zalet w cv?
Marzena Potepa z serwisu ArchitekciKariery.pl, specjalizującego się w doradztwie w karierze, mówi: - Wszystko zależy od branży, w której chcemy pracować. Wspomnieć tę cechę w cv zawsze warto, ale emotikony i dowcipne sformułowania mile widziane są przede wszystkim w aplikacjach na stanowiska wymagające kreatywności. W liście motywacyjnym można delikatne podkreślić tę cechę przez odwołanie się do jakiegoś cytatu, myśli czy anegdoty.
Jednak jak ze wszystkim, tak i tu należy mieć umiar - twierdzi Potepa. Zbyt mocne lub przesadzone odwołanie się do poczucia humoru może zostać odebrane jako niepoważne i zniechęcić rekrutera do potencjalnego kandydata.
Czytaj też: W województwie lipa, do Anglii jedziemy!