MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co powinieneś wiedzieć o sepsie?

oprac. iwa , Tygodnik Ostrołęcki
Im więcej będziemy wiedzieć o sepsie tym, łatwiej będziemy mogli się przed nią obronić.

Władze sanitarne ostrzegają: nastolatki szczególnie latem narażone są na zakażenia meningokokami.
Młodzi ludzie lato spędzają często w gorszych warunkach higienicznych. Nawiązują nowe, nierzadko bliskie znajomości z rówieśnikami, z którymi dzielą się kanapką czy piją wodę z jednej butelki. Tryb życia młodzieży w nowych środowiskach i dużych skupiskach ludzkich sprzyja zachorowalności na groźną, trudną do zdiagnozowania, przenoszoną drogą kropelkową Inwazyjną Chorobę Meningokokową.
Zakażenie jest bardzo trudne do zdiagnozowania, gdyż początkowo przebiega bezobjawowo lub przypomina zwykłe przeziębienie.

Choroba najczęściej dotyka dzieci i młodzież.

U dziecka zaczyna się od tego, że zupełnie zdrowe skarży się na bóle mięśni oraz ma dreszcze i gorączkę. W początkowej fazie zakażenia meningokokowego może mieć problemy z aktywnością, może nie poruszać się o własnych silach, może mieć problem z wykonywaniem ruchów spontanicznych kończynami, może się nie śmiać oraz budzić się tylko po długiej stymulacji, a potem i tak szybko zasypiać. Na skórze i błonach śluzowych może pojawić się wysypka. Po 4-6 godzinach objawy może nastąpić przejściowa poprawa. W kolejnej fazie rozwoju zakażenia meningokokowego u dziecka wraca bardzo wysoka temperatura oraz może pojawić się wysypka nie ustępująca po ucisku, która obejmuje przede wszystkim kończyny.
Do wczesnych, najczęstszych objawów zakażenia meningokokowego u młodzieży i młodych dorosłych można zaliczyć: złe samopoczucie, wysoka temperatura, biegunka, senność, wymioty, bóle mięśni i stawów.
Kiedy pojawiają się wysypka wybroczynowa, sztywność karku i/lub drgawki niezbędna jest pilna wizyta u lekarza. Te objawy wskazują na zaawansowany etap zakażenia meningokokowego, mogący bezpośrednio zagrozić życiu chorego.

Pamiętaj! Nie bagatelizuj objawów zakażenia! Czym prędzej udaj się do lekarza!
Zapobiec chorobie można między innymi przez szczepienia - o nie zapytaj swojego lekarza rodzinnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska