Trafić tu łatwo nawet nie znając miasta. Bo wejścia do PIT strzegą pokaźnych rozmiarów drewniane figury cystersa i rycerza. Widać je z daleka, z każdego miejsca placu Zwycięstwa, czyli koronowskiego rynku.
Choć wakacje dopiero się zaczęły, w placówce spory ruch. Codziennie zagląda tu kilkadziesiąt osób.
- Zwykle ruch jest większy, gdy brzydka pogoda. Wtedy wczasowicze idą na zakupy lub przychodzą do mnie, by dowiedzieć się, co ciekawego można w Koronowie zobaczyć. Bo gdy słońce, turyści wolą jechać nad Zalew Koronowski, kąpać się i siedzieć na plaży - opowiada pan Grzegorz, wielki pasjonat historii Koronowa i samorządowiec .
To on od samego początku prowadzi PIT przy rynku. Jesienią i zimą sam, latem z pomocą stażysty. Placówka jest czynna w dni powszednie w godz. 9-17, a weekendy w godz. 9-15. W wakacje zamknięta będzie tylko w świąteczny piątek 15 sierpnia.
A na co liczyć mogą w Punkcie Informacji Turystycznej zainteresowani zabytkami i historią Ziemi Koronowskiej?
- Polecam bezpłatne ulotki, a także bezpłatne folderki o Koronowie z cyklu "Turystycznie inspirujące". Jest tam króciutki tekst o historii oraz o tym, co w mieście najciekawsze. Taka informacja w pigułce - wyjaśnia Grzegorz Myk.
- Mamy też widokówki i mapy. Te ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem. W zeszłym roku wydaliśmy uaktualnioną mapę Koronowa, na której uwzględnione zostały nowe ulice uchwalone przez radę miejską. Dotyczy to zwłaszcza Tuszyn. Z jednej strony mapy jest plan miasta łącznie z Pieczyskami, Romanowem i Tuszynami, z drugiej Zalew Koronowski. Na mapce tej, a wydała ją gmina, znalazły się też podstawowe informacje o historii Koronowa i zabytkach. To nowość. Mapa kosztuje 7 zł.
W PIT przy rynku zaopatrzyć się można także w przewodnik po Brdzie opracowany przez Zbigniewa Galińskiego. Dostępny jest przewodnik po ścieżce dydaktycznej "Cysterski gaj". Sporo też wydawnictw o regionie.
Czytaj e-wydanie »