Co warto wiedzieć o urlopach i zasiłkach dla rodziców? [relacja z dyżuru]

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Tomasz Czachorowski
Zasiłki opiekuńcze, urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski i zasiłek za ten okres były tematem czwartkowego dyżuru. Na pytania odpowiadała Beata Wodzińska, naczelnik Wydziału Zasiłków w bydgoskim Oddziale ZUS.

W sierpniu urodzę dziecko. Jestem zatrudniona na etacie w sklepie. "Na rękę" mam 1700 zł. Czy opłaca mi się od razu deklarować pójście na roczny urlop czy nie? Jaki będę dostawać zasiłek macierzyński?
Jeżeli w ciągu 21 dni od porodu wystąpi Pani z wnioskiem o zasiłek macierzyński za cały okres tj. 52 tygodnie, wówczas zasiłek będzie wypłacany w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Natomiast jeżeli nie zmieści się Pani w tym terminie lub będzie Pani wnioskować o wypłatę zasiłku w częściach, wówczas przez pierwsze 26 tygodni zasiłek będzie wypłacany w wysokości 100 podstawy wymiaru i 60 proc. za pozostałą część. Wybór należy do Pani. W każdej sytuacji po zsumowaniu świadczeń wypłaconych za 52 tygodnie kwota będzie zbliżona.

Córka urodzi bliźniaki. Ile macierzyńskiego będzie jej się należało?
Z tytułu urodzenia dwojga dzieci przysługuje Pani córce urlop macierzyński w wymiarze 31 tygodni oraz 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Z mężem zamierzamy adoptować dziecko. Jakie będziemy mieć przywileje z tego tytułu?
W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Urlop ten należy się nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siedmiu lat lub dziesięciu lat - jeżeli była wydana decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego. W przypadku przyjęcia jednego dziecka urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje maksymalnie w wymiarze 20 tygodni oraz urlop rodzicielski na warunkach urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni. Jest również możliwość dzielenia się urlopem rodzicielskim razem z mężem. Wysokość świadczenia jest uzależniona od terminu złożenia wniosku oraz wnioskowanego okresu. Jeżeli wniosek na cały okres urlopu złoży Pani w ciągu 21 dni od przyjęcia dzieci na wychowanie, wówczas zasiłek będzie przysługiwał w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.

Czy urlopem rodzicielskim mogę się podzielić z mężem?
Tak, z urlopu rodzicielskiego rodzice dziecka mogą korzystać dowolnie. Możecie Państwo się nim wymieniać i korzystać z niego razem lub osobno. Należy jednak pamiętać, że urlop rodzicielski może być udzielony w nie więcej niż 4 częściach, muszą one stanowić wielokrotność tygodnia i każda z tych części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Łączny okres pobierania świadczenia nie może być dłuższy niż 32 tygodnie.

Proszę o wszelkie informacje na temat urlopu ojcowskiego. Chciałbym go wziąć dopiero gdy żona wróci z urlopu rodzicielskiego. Czy to możliwe?
Urlop ojcowskiw wymiarze 2 tygodni przysługuje z tytułu urodzenia dziecka. Może on być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 2. roku życia, maksymalnie w dwóch częściach, po tydzień każda. Jak najbardziej może Pan skorzystać z tego urlopu po wykorzystaniu przez żonę urlopu rodzicielskiego.

Nowy kodeks pracy 2018. Koniec z urlopem na żądanie? [ZMIANY, ZASADY]

Córka uczy się. Ma 17 lat i jest w czwartym miesiącu ciąży. Czy będzie mogła pójść na urlop macierzyński i dostanie zasiłek?
Warunkiem przyznania zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie dziecka w okresie ubezpieczenia. Urlopu macierzyńskiego udziela pracodawca. Jeżeli córka jest uczennicą, nie pracuje i nie podlega do ubezpieczenia chorobowego, nie nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego. W takim przypadku może być przyznane świadczenie rodzicielskie wypłacane przez organ właściwy, tj. wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne. O warunki przyznania prawa do tego świadczenia należy zapytać właściwą instytucję.

Jak to jest z urlopem macierzyńskim, rodzicielskim w przypadku umowy zlecenie?
W przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenie prawo do zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje, jeżeli osoba wnioskująca na dzień porodu podlega do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Wówczas może wnioskować o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony w kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

Wniosek należy złożyć do płatnika składek. Wysokość świadczenia oraz wymiar jest ustalany na takich samych zasadach jak dla pracowników zgodnie z kodeksem pracy. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód z 12 miesięcy poprzedzających okres wnioskowanego świadczenia.

Jestem osobą prowadzącą działalność i aktualnie przebywam na zasiłku macierzyńskim. Czy mogę w wolnej chwili również wykonywać pracę u siebie?
Nie ma przeszkód, aby osoba prowadząca działalność, która przebywa na zasiłku macierzyńskim, wykonywała czynności na rzecz prowadzonej przez siebie działalności. Przepis art. 17 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego nie obejmuje zasiłku macierzyńskiego.

Jestem pracownikiem i aktualnie przebywam na urlopie rodzicielskim. Wnioskowałam o pełen okres świadczenia. Czy mogę teraz z niego zrezygnować i pozostałą część pobrać w późniejszym okresie?
Przerwać urlop rodzicielski może Pani w każdej chwili, jeżeli wyrazi na to zgodę pracodawca. Niestety, w przypadku, kiedy wniosek o urlop macierzyński i urlop rodzicielski jest złożony na pełen okres, prawo do zasiłku w późniejszym okresie po przerwie nie przysługuje.

Jestem zatrudniona na 1/5 etatu z wynagrodzeniem 420 zł. W jakiej wysokości będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński?
Od 1 stycznia 2016 roku kwota zasiłku macierzyńskiego nie może być niższa niż świadczenie rodzicielskie, czyli 1000 zł netto. Tak więc prawo do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego mają osoby, które otrzymują zasiłek macierzyński w kwocie niższej niż 1000 zł netto tak, jak w Pani przypadku.

Aby otrzymać dopłatę do świadczenia, musi Pani przedłożyć płatnikowi zasiłku oświadczenie czy zasiłek macierzyński przysługuje również z innego tytułu. Jeżeli nie, wówczas otrzyma Pani świadczenie w wysokości 1000 zł netto.

Jestem pracownikiem. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy nad chorym ojcem, jeżeli moja siostra wykorzystała 14 dni zasiłku opiekuńczego nad swoją chorą teściową?
Tak, ponieważ teściowa siostry nie należy do grona Pana rodziny. Tak więc ma Pan prawo do zasiłku opiekuńczego nad chorym ojcem.

Jestem zatrudniona do 20 kwietnia 2018 roku. Aktualnie przebywam na zasiłku opiekuńczym nad dzieckiem. Zwolnienie mam wystawione do 23 kwietnia 2018 roku. Za jaki okres będzie mi przysługiwał zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym zwolnionej z wykonywania z pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie dłużej niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym. Ponieważ Pani zatrudnienie kończy się z dniem 20 kwietnia 2018 roku, zasiłek opiekuńczy również będzie przysługiwał do tego dnia. Za pozostały okres nie ma Pani prawa do zasiłku.

Razem z dzieckiem przebywałam w szpitalu. W jakiej wysokości będzie mi przysługiwał zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy zawsze przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Pobyt w szpitalu nie ma wpływu na wysokość świadczenia.

Moja żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy przysługuje mi prawo do zasiłku opiekuńczego nad drugim chorym dzieckiem w wieku 5 lat?
Niestety, nie. W przypadku kiedy jest domownik mogący zapewnić opiekę dziecku, wówczas drugi z rodziców nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego. W Pana przypadku żona przebywająca z młodszym dzieckiem na zasiłku macierzyńskim może również sprawować opiekę nad drugim chorym dzieckiem.

Moja żona nie pracuje. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem, które w listopadzie skończy dwa latka?
Tak, przysługuje Panu zasiłek opiekuńczy nad chorym dzieckiem. Warunkiem przyznania prawa do zasiłku opiekuńczego jest m.in. brak innych domowników mogących zapewnić opiekę dziecku. Jednakże nie dotyczy to opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem do lat 2. W związku z tym do ukończenia przez dziecko 2 lat ma Pan prawo do tego zasiłku pomimo, iż żona również przebywa w domu z dzieckiem.

Wyprawka 300 plus dla dziecka. Dla kogo? Od kiedy składać wn...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie