Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co wójtowi Drzycimia szkodzą te dwie dodatkowe klasy! Ustawa? Kuratorium twierdzi, że nie

ak
Rodzice z Gródka i okolic chcą, by ich pociechy chodziły do najbliższej szkoły. Wójt gminy Drzycim uważa, że nie może od razu utworzyć tam wszystkich klas, bo to wbrew ustawie.
Rodzice z Gródka i okolic chcą, by ich pociechy chodziły do najbliższej szkoły. Wójt gminy Drzycim uważa, że nie może od razu utworzyć tam wszystkich klas, bo to wbrew ustawie. Fot. Marcin Oliva Soto / Polskapress
W Drzycimiu jest podstawówka, w Gródku - było gimnazjum. Potem przyszła reforma edukacji i klasy gimnazjum w tej drugiej szkole są zamieniane na podstawowe. Rodzice z okolicy uważają, że zbyt wolno.

- Przed reformą edukacji we wsi Drzycim znajdowało się publiczne przedszkole i szkoła podstawowa, a we wsi Gródek - gimnazjum - wyjaśnia nam pani Magdalena Rolnik, mama trójki dzieci z Gródka. - Powstał projekt, który zakładał wygaszenie gimnazjum w Gródku i otwarcie tam szkoły podstawowej dla dzieci stąd. Taniej wprawdzie byłoby dowozić dzieci do Drzycimia, ale placówka w Gródku jest wyremontowana, ma bardzo dobrą kadrę. Kilkadziesiąt lat temu mieszkańcy sami ją wybudowali zależało im, żeby nadal służyła dzieciom.

Rada gminy zdecydowała, że dzieci z gminy mogą chodzi do wybranej szkoły, w Drzycimiu lub w Gródku. Jednak nie do wszystkich klas od razu.

- W Gródku w roku 2017/2018 powstały klasy 1., 4. i 7. W zbliżającym się roku szkolnym dodatkowo mają powstać klasy 2., 5. i 8., a klasy 3. i 6. mają zostać utworzone dopiero w roku szkolnym 2019/2020. Tłumaczono rodzicom, że taki harmonogram jest podyktowany przez ustawodawcę - podaje pani Magdalena.

Wójt tę wersję potwierdza i dziś. - Ustawa, która wprowadza 8-klasowe szkoły podstawowe określa, jak mają być tworzone poszczególne oddziały w szkołach, gdzie wygaszane są gimnazja - tłumaczy Waldemar Moczyński, wójt gminy Drzycim. - Nie wszystkie od razu.

Przyznaje, że dodatkowe klasy to dodatkowe pieniądze, ale... - Pieniądze to nie wszystko. Są wymogi ustawy. Jest w Gród-ku klasa 7., do której uczęszczają dwie osoby. To ewenement na skalę kraju chyba. Ale te dwie osoby mają do tego ustawowe prawo, natomiast osoby, które chcą, by rok wcześniej utworzono klasy 6. i 3. nie mają po swojej stronie zapisów ustawy.

Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty

Rodzice, którzy chcieliby swoje dzieci już w najbliższym roku szkolnym posłać do klas 3. i 6. twierdzą jednak, że ustawa wcale nie nakazuje takiego okresu przejściowego od gimnazjum do podstawówki. - Okazało się, że harmonogram został wymyślony tylko po to, żeby jak najwięcej dzieci zatrzymać w Drzycimiu - uważa pani Magdalena.

I dlatego rodzice uczniów z klas piątych składają wnioski o przyjęcie ich uczniów do klasy szóstej już w Gródku, chociaż ma ona powstać dopiero za rok. - Mają szkołę podstawową za płotem, dosłownie i w przenośni, nie chcą dowozić dzieci do Drzy-cimia kolejny rok szkolny. Zgodnie z harmonogramem dzieci, które obecnie są w klasie piątej, miałyby skończyć w Drzycimiu jeszcze klasę szóstą i dopiero wtedy przejść do Gródka. Dla rodziców jest to rozwiązanie nieekonomiczne. Tracą na dojazdy ponad godzinę dziennie. A mogłyby chodzić do szkoły na miejscu - podkreśla Czytelniczka.

- Chcemy, by klasy 3. i 6. powstały wcześniej niż to pierwotnie planowano. Gdy rok temu w Gródku tworzono klasę 7. dla dwóch osób mówiono, że to nieekonomiczne. Wójt powiedział wtedy, że „wola rodziców jest najważniejsza”. Dziś wola rodziców nie ma znaczenia? - pyta.

- Ustawa nie zabrania tworzenia dodatkowych oddziałów; w tym przypadku klas 3. i 6., jeśli gmina zdecyduje się, by takie powstały i są rodzice chętni posłać tam dzieci - podaje Katarzyna Sobieszczańska, wizytator kuratorium. - Co więcej, mamy w naszym regionie placówkę - a chodzi o szkołę w Tucholi - gdzie w wygaszanym gimnazjum powstało od razu siedem pierwszych klas podstawowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska