MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z badaniami w szpitalach, które się nie odbędą przez pandemię koronawirusa?

(maw)
Co z badaniami w szpitalach, które się nie odbędą przez pandemię koronawirusa?
Co z badaniami w szpitalach, które się nie odbędą przez pandemię koronawirusa? Andrzej Zgiet
Czytelniczka ma wyznaczone badanie w szpitalu na pierwszą połowę kwietnia. - Czy szpital poinformuje mnie o zmianie terminu? - dopytuje bydgoszczanka.

Pani Maryla opowiada: - Dzwonię do rejestracji, ale tak nikt nie odbiera. Do szpitala się nie wybieram, bo to nie jest bezpieczne. Domyślam się, że wszelkie badania w szpitalach zostały wstrzymane przez epidemię koronawirusa. Co z moim terminem? Czy w szpitalu sami mnie przepiszą na pierwszy wolny termin? Co mówią przepisy na ten temat? Proszę wyjaśnijcie na łamach tę kwestię, bo Czytelników w podobnej sytuacji zapewne jest bardzo wielu.

Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, informuje, że w sytuacji zagrożenia koronawirusem, ze względu na bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego, Narodowy Fundusz Zdrowia rekomenduje w pierwszej kolejności telefon do poradni, a nie osobistą wizytę. Przypomina, że obecnie pacjent, który rejestruje się po raz pierwszy do lekarza specjalisty drogą telefoniczną lub emailową nie musi z wyprzedzeniem (w ciągu 14 dni od momentu zarejestrowania się do poradni) dostarczać oryginału skierowania. Przyniesie je w terminie 21 dni od zakończenia epidemii lub - jeśli wizyta będzie konieczna w tym czasie - może dostarczyć skierowanie w dniu udzielenia świadczenia.

Jeśli wizyta jest konieczna, będzie umówiona

Tam, gdzie nie jest wymagana pilna wizyta, należy ją przełożyć na inny termin. Pacjenci kontynuujący opiekę w danej poradni specjalistycznej, mogą skorzystać z systemów teleinformatycznych i uzyskać poradę przez telefon lub emaila. - Jeśli lekarz po rozmowie z pacjentem uzna, że stan zdrowia dzwoniącego wymaga osobistej wizyty w poradni czy też wykonania badania, to taka wizyta jest umawiana z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Przypominam, że przez telefon możemy uzyskać poradę lekarską, receptę, potwierdzone elektronicznie zlecenie na wyroby medyczne, jeśli stan zdrowia tego wymaga. Możemy też otrzymać zwolnienie lekarskie, jeśli jest niezbędne ze względu na stan zdrowia. Osoby dzwoniące prosimy o cierpliwość i zrozumienie sytuacji - mówi Barbara Nawrocka.

Często szpitale na swoich stronach internetowych umieszczają informacje, że o nowych terminach badań pacjenci są informowani indywidualnie. Podają również numery do poszczególnych poradni, z którymi można się kontaktować.

Wsparcie w czasie epidemii

NFZ przypomina, że codziennie na kanale YouTube Akademia NFZ są publikowane filmy z cyklu „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii”. Każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu. To m.in. strach i lęk, izolacja społeczna, lęk o zdrowie i życie, lęk o utratę pracy, utrata kontroli nad życiem czy konflikty w rodzinie. Cykl składa się z 10 podcastów, każdy trwa ok. 10 minut.
Każdy podcast to rozmowa z Dorotą Mintą, psychoterapeutą z wieloletnim stażem, specjalizującą się w trudnościach psychologicznych dotyczących kryzysów, chorób przewlekłych, żałoby, wykładowcą uniwersyteckim, działaczką społeczną i prezesem fundacji StomaLife.

IDZIESZ NA ZAKUPY, JEŹDZISZ KOMUNIKACJĄ PUBLICZNĄ? – ZABIERZ ZE SOBĄ ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI CHRONIĄCE PRZED WIRUSAMI I BAKTERIAMI >> Sprawdź produkty dostępne w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska