Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu koronawirusa rodzice mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej ósmego roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym.
Uwaga! Można podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie byliśmy zobowiązani pracować, np. sobotę i niedzielę lub gdy dziecko miało zapewnioną opiekę.
Aby uzyskać taki zasiłek należy złożyć oświadczenie. Pracownik lub zleceniobiorca oświadczenie składa do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy - w sposób przyjęty w danym miejscu pracy. Jeśli pracodawca/zleceniodawca nie jest płatnikiem zasiłków to oświadczenie pracownika/zleceniobiorcy wraz z dokumentem ZUS Z-3 lub Z-3a przekazuje do ZUS-u, który będzie wypłacał zasiłek opiekuńczy.
Natomiast osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie elektronicznie do ZUS-u - za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Nowe rozwiązania od 26 marca
W specustawie zapisano, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w okresie od 12 do 25 marca.
Co z pieniędzmi po 25 marca?
- Aktualnie trwają prace nad zmianą ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Prace te dotyczą między innymi przedłużenia okresu, za który będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku wydłużenia okresu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 roku - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, w tej sytuacji rodzice, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą złożyć wniosek o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory.
60 dni opieki w roku kalendarzowym
Rodzice mogą także skorzystać z drugiej możliwości i wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach. W takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. By go otrzymać należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A, który dostępny jest na stronie ZUS oraz oświadczenie o zamknięciu placówki. Po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony, jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni.
