ZUS zmienia zasady kontaktów z klientami z powodu koronawirusa, poczta zmienia zasady doręczeń, a co z naszymi emeryturami i rentami? - martwą się seniorzy. Czy w obliczu kryzysu wystarczy pieniędzy na obiecane trzynaste emerytury, które mają być wypłacane w kwietniu?
Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego uspokaja: - Emerytury i renty są wypłacane w terminach płatności, bez opóźnień. Bezpieczne są również wypłaty tzw. trzynastych emerytur, które będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.
- Trzynastki będą wypłacane tym osobom, które na dzień 31 marca 2020 r. miały ustalone prawo do świadczeń wymienionych w ustawie, pod warunkiem, że je pobierały - informuje rzeczniczka.
Przypomnijmy więc, że emerytalnej "13" nie dostaną ci, którzy co prawda mają prawo do emerytury lub renty, ale mają zawieszoną wypłatę, bo dorabiają i przekroczyły dozwolony limit, albo (w przypadku emerytów) po złożeniu wniosku o emeryturę nie rozwiązały umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą.
Dodatkowego rocznego świadczenia nie dostanie też rodzina osoby, która 31 marca miała prawo do emerytury lub renty, ale zmarła przed otrzymaniem świadczenia.
To musisz wiedzieć o waloryzacji emerytur w 2020 roku. Tyle ...
Na te pieniądze nie mogą liczyć też renciści, dla których 31 marca jest ostatnim dniem pobierania renty z powodu niezdolności do pracy i renta nie będzie im przedłużona.
Tegoroczna "13" to 1200 zł brutto. Wypłacana jest z urzędu, nie trzeba składać wniosków.
Mimo ograniczeń wynikających z zagrożenia koronawirusem, ZUS na bieżąco wypłaca wszystkie świadczenia, nie tylko emerytury i renty, ale także np. zasiłek pogrzebowy, opiekuńczy, czy chorobowy.
Osoby, które pierwszy raz ubiegają się o rentę lub o jej przedłużenie i chcą uzyskać informację dotyczącą badań lekarskich, mogą dzwonić pod numer telefonu 22 290 87 03. Pracownicy ZUS dyżurują w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7 -15. Pytać można również o wyjazdy na rehabilitację leczniczą.
