https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z ulicą Alejnika w Inowrocławiu? Pytamy

(dan)
Ulica Alejnika w Inowrocławiu
Ulica Alejnika w Inowrocławiu Fot. Google Street View
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz swoją decyzję dotyczącą ewentualnej zmiany nazwy ulicy Alejnika w Inowrocławiu uzależnia od opinii Instytutu Pamięci Narodowej.

"Jeżeli IPN wyda opinię potwierdzającą niezgodność nazwy ulicy z art. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu, wojewoda jest zobowiązany wydać zarządzenie zastępcze, w którym nada nazwę zgodną z art. 1 ustawy" - tłumaczył nam na początku października Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody.

Od tamtego czasu minęły już dwa miesiące. Mieszkańcy dopytują nas, co dalej z nazwą ich ulicy.

"Nie mamy jeszcze opinii IPN" - odpowiada Adrian Mól.

Przypomnijmy, że sprawa ma związek z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

- Iwan Alejnikow (prawdziwe nazwisko) był zwykłym szeregowym żołnierzem, który zginął w styczniu 1945 roku na jednej z inowrocławskich ulic. Jego nazwisko nie może zostać uznane za propagujące komunizm tylko dlatego, że był on obywatelem innego państwa - podkreśla radna Magdalena Łośko.

Z jej inicjatywy, radni miejscy i powiatowi Platformy Obywatelskiej zwrócili się do wojewody z petycją ws. wstrzymania procedury zmierzającej do zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnika w Inowrocławiu. Pod petycją podpisało się blisko pół tysiąca mieszkańców ulicy Alejnika.

Radni Platformy Obywatelskiej zbierają podpisy pod petycją ws. wstrzymania wszczętej przez wojewodę procedury zmierzającej do zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnika w Inowrocławiu. Z inicjatywy wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Inowrocławia Magdaleny Łośko, radni miejscy i powiatowi Platformy Obywatelskiej chcą zwrócić się do wojewody z petycją ws. wstrzymania wszczętej przez niego procedury zmierzającej do zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnika w Inowrocławiu. Pod petycją podpisali się mieszkańcy ulicy Alejnika - blisko pół tysiąca mieszkańców.W petycji przygotowanej przez wiceprzewodniczącą RMI Magdalenę Łośko radni podkreślają, że nazwa ulicy w żaden sposób nie propaguje komunizmu, w dodatku nie znajduje się na liście nazw do zmiany prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej. - Iwan Alejnikow (prawdziwe nazwisko) był zwykłym szeregowym żołnierzem, który zginął w styczniu 1945 roku na jednej z inowrocławskich ulic. Jego nazwisko nie może zostać uznane za propagujące komunizm tylko dlatego, że był on obywatelem innego państwa - podkreśla Magdalena Łośko.W dwóch ostatnich dniach radni Platformy Obywatelskiej przeprowadzili wśród mieszkańców ulicy Iwana Alejnika zbiórkę podpisów pod petycją. Uzyskała poparcie blisko pół tysiąca mieszkańców z tej ulicy. - Wyrażenie przez pana wojewodę chęci zmiany nazwy ich ulicy, zmuszanie inowrocławian do wymiany wszystkich dokumentów przy jednoczesnym braku konsultacji z jej mieszkańcami jest w ocenie radnych i mieszkańców nieeleganckie i niezasadne. Apelujemy do pana wojewody o wstrzymanie wszczętej przez niego procedury zmiany nazwy ulicy - podkreśla Magdalena Łośko.

Pół tysiąca mieszkańców przeciwko zmianie nazwy ulicy Alejni...

Lech Wałęsa w Inowrocławiu o współpracy z SB

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbyszek

Co na Boga ma zwykły żołnierz do komunizmu czy dekomunizacji? Nie głupiejmy. Też jestem za pozostawieniem nazwy tej ulicy.

G
Gość
W dniu 04.12.2017 o 19:50, m napisał:

Niekompetencja pani radnej. Gdzie w ustawie jest nakaz wymiany dokumentów?

Ty głupi czy tylko PiSduś?

G
Gość

Szczególnie ten pseudoradny który dojeżdża z Bydgoszczy.

G
Gość

Pani Magdalena Łośko to bardzo pracowita radna. Pozostali radni powinni brać z niej przykład. 

G
Gość
Brawa dla radnej że potrafiła tak szybko i sprawnie przeprowadzić akcję zbierania podpisów.
m
m

Niekompetencja pani radnej. Gdzie w ustawie jest nakaz wymiany dokumentów?

I
Ićta w PiSdu :)

Dworcowa też IPN będzie sprawdzał ?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska