Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural z generałem Sikorskim na inowrocławskiej "Budowlance" upamiętni obchody roku generała w powiecie. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Tym muralem „Budowlanka” w Inowrocławiu podkreśliła swój udział obchodach Roku gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim
Tym muralem „Budowlanka” w Inowrocławiu podkreśliła swój udział obchodach Roku gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim Dominik Fijałkowski
Na budynku Zespołu Szkół Budowlanych w Inowrocławiu od kilku dni podziwiać można ciekawy mural poświęcony patronowi „Budowlanki”, gen. Władysławowi Sikorskiemu.

Organem prowadzącym Zespół Szkół Budowlanych jest inowrocławskie starostwo, z inicjatywy którego 2023 ogłoszony został Rokiem gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim. Z tej okazji odbywa się wiele imprez i realizowane są ciekawe inicjatywy. W maju mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w Pikniku Generalskim, jaki zorganizowano w dworku gen. Sikorskiego w Parchaniu. Odbyła się wyprawa rowerowa z Parchania do Tuszowa Narodowego, gdzie urodził się generał. Cykliści pokonali w jej trakcie 600-kilometrową trasę. Wydana została także specjalna generalska gazeta. Zorganizowano liczne konkursy, propagujące pamięć o generale Władysławie Sikorskim wśród mieszkańców Kujaw, części Polski, z którą ten sławny żołnierz i polityk związany był przez kilkanaście przedwojennych lat (1923-1939), mieszkając z rodziną we wspomnianym podinowrocławskim Parchaniu.

Mocnym akcentem obchodów Roku gen. Władysława Sikorskiego było też z pewnością odsłonięcie na Zespole Szkół Budowlanych w Inowrocławiu muralu poświęconego generałowi. Jego powstawanie przez kilka ostatnich tygodni mieli okazję obserwować inowrocławianie, zwłaszcza ci, którzy przemierzali ul. Narutowicza w drodze do i z pracy.

Mural przedstawia uśmiechniętego gen. Sikorskiego (popiersie) wśród żołnierzy. Widnieje na nim napis: „Ze wschodu na zachód do serca Polski”.

W odsłonięciu muralu uczestniczyli zaproszeni goście, w tym reprezentanci Wojska Polskiego. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali natomiast: wicestarosta Tadeusz Majewski, dyrektor „Budowlanki” Marcin Kuls i Sławomir Doliński, przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Budowlanki.

Co najważniejsze, w wykonaniu muralu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu: Oliwia Dąbrowska, Dominika Drzewucka, Oliwia Grill, Waleria Żelazowska, Mateusz Kamiński, Zuzanna Klajszmit, Justyna Konwerska, Oliwia Rutkowska i Agata Szymkowiak oraz nauczyciele Dawid Wawrzyniak i Marcin Fołda.

Jak się dowiadujemy, stworzenie muralu możliwe było dzięki realizacji przez Stowarzyszenie Przyjaciół Budowlanki projektu sfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod nazwą „Mur-ale historia”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska