Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z zakupem tańszego węgla w gminach powiatu włocławskiego?

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Mieszkańcy gmin w powiecie włocławskim są zainteresowani zakupem węgla za pośrednictwem gmin, ale zainteresowanie opałem nie jest tak duże, jak niektórzy włodarze się spodziewali.

W gminie Choceń uprawnionych do zakupu węgla rządowego jest 2 300 mieszkańców, bo tylu zgłosiło do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, iż głównym źródłem ciepła w ich gospodarstwach domowych jest węgiel. Urząd Gminy w Choceniu rozpoczłą przyjmowanie wniosków na preferencyjny zakup węgla w połowie ubiegłego tygodnia. - Chodzi o naszych mieszkańców, a nie o politykę, więc z nalożonego zadania się wywiążemy - mówi Roman Nowakowski, wójt gminy Choceń.
Po dwóch dniach w Urzędzie Gminy w Choceniu było 110 wniosków na węgiel kamienny, 120 na ekogroszek i 5 na miał. - Spodziewaliśmy się, że więcej mieszkańców będzie zainteresowanych zakupem - nie ukrywał wójt gminy Choceń. - Ale może to się jeszcze zmieni.

Gmina Choceń zamówiła na razie 100 ton ekogroszku i 100 ton węgla kamiennego. - Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, sprowadzany będzie węgiel kolumbijski z certyfikatem na 24 mj/kg, a więc całkiem niezłej jakości - podkreśla Roman Nowakowski.
Pewne jest, że mieszkańcy gminy Choceń będą mogli zakupić węgiel po preferencyjnych cenach w dwóch składach na terenie gminy: w Choceniu i Czerniewicach. Ale o możliwość sprzedaży stara się jeszcze jedna firma w gminie. Maksymalnie będzie można zakupić 1,5 tony opału. Cena za tonę węgla to 2000 zł. - Cena nie obejmuje transportu ze składu do domu - podkreśla Roman Nowakowski.- Dowóz będzie możliwy za dodatkową opłatą.

W gminie Baruchowo dystrybucją rządowego węgla będzie się zajmowała gminna spółka - Zakład Gospodarki Komunalnej i Mechanizacji Rolnictwa, a także składy węgla. - Prowadzimy rozmowy z dwoma przedsiębiorcami, właścicielami składów węgla w gminie - mówi wójt Stanisław Sadowski. I dodaje: - Zainteresowanie mieszkańców nie jest jednak duże. Na razie mamy wnioski na 170 ton ekogroszku i 170 ton orzechu.

W gminie Kowal, inaczej niż w gminie Baruchowo, zainteresowanie zakupem węgla dystrybuowanego za pośrednictwem samorządu, było duże. - Mieszkańcy złożyli około tysiąca wniosków na zakup tysiąca ton opału - mówi Stanisław Adamczyk, wójt gminy Kowal. - I zapotrzebowanie na taką ilość węgla złożyliśmy do wojewody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska