Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, jeśli zdarzy się nam wypadek podczas wakacji zagranicznych?

Ewa Abramczyk-Boguszewska, Fot. SXC [email protected] 052 326 32 13
Za granicą można np. skaleczyć stopę. Mamy prawo iść z tym do lekarza w każdym z krajów UE
Za granicą można np. skaleczyć stopę. Mamy prawo iść z tym do lekarza w każdym z krajów UE
Podczas wakacji może zdarzyć się, że będziemy potrzebowali pomocy lekarskiej za granicą. Co trzeba zrobić, aby móc wtedy skorzystać z przychodni w którymś z krajów Unii Europejskiej?

Jakie dokumenty są potrzebne, aby ją otrzymać? Czy w każdym kraju Unii Europejskiej mogę liczyć na pomoc lekarza w takim samym zakresie

Maksymalnie na pięć lat

- Przed wyjazdem do krajów unijnych rzeczywiście najlepiej zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego - potwierdza Przemysław Pankowski, naczelnik wydziału współpracy międzynarodowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy. - Aby ją otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek oraz dostarczyć dokumenty, potwierdzające ubezpieczenie w NFZ, na przykład ZUS RMUA w przypadku pracowników i członków ich rodzin czy dowód wpłaty składki zdrowotnej, odprowadzanej przez rolników do KRUS albo odcinek renty czy emerytury.

Termin ważności karty uzależniony jest od tego, kto ją otrzymuje. Może się wahać od 30 dni do 5 lat. Na przykład, renciści pobierający renty okresowej otrzymają EKUZ na czas pobierania świadczenia, osoby otrzymujące stałą rentę i emeryturę będą mogły posługiwać się kartą maksymalnie przez pięć lat. W przypadku studentów i uczniów EKUZ wydawana jest na czas ważności legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Pokryjemy koszty

- Jeśli nie uzyskamy przed wyjazdem odpowiednich dokumentów, umożliwiających otrzymanie EKUZ, nie oznacza to, że nie będziemy mogli skorzystać z pomocy lekarza w nagłej sytuacji - podkreśla Przemysław Pankowski. - Brak odpowiedniego dokumentu może jednak skutkować koniecznością pokrycia kosztów pomocy medycznej. Wtedy należy wystąpić o zwrot pieniędzy do instytucji ubezpieczenia zdrowotnego w państwie, w którym skorzystaliśmy ze świadczeń. Trzeba będzie przedstawić nie tylko dowody zapłaty, ale odpowiedni dokument uprawniający do korzystania z pomocy lekarskiej, na przykład Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli nie będzie to możliwe, po powrocie do kraju należy zwrócić się do swojego oddziału NFZ i za jego pośrednictwem wystąpić o zwrot kosztów leczenia w innym kraju unijnym.

Przemysław Pankowski przypomina, że jeśli w nagłej sytuacji zgłosimy się do lekarza w innym kraju unijnym, będziemy traktowani tak, jak ubezpieczeni mieszkańcy tego kraju. Może się więc okazać, że za niektóre usługi trzeba będzie zapłacić. - Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić, na jaką bezpłatną pomoc lekarską możemy liczyć w danym państwie - informuje Przemysław Pankowski i dodaje, że informacje te zawarte są na stronie internetowej kujawsko-pomorskiego NFZ.

Imiennie i bezpłatnie

Co ważne, EKUZ wydawana jest bezpłatnie i wystawiana imiennie na konkretną osobę. Oznacza to, że na przykład dziecko jadące na wakacje z rodzicami będzie miało własną kartę.

Wnioski i dokumentu o wydanie EKUZ można składać: **
- w Bydgoszczy przy ul. Słowackiego 3 (tel. 052/ 325-28-47) lub przy ul. Warszawskiej 10, tel.052/ 582-31-15
- w Toruniu przy ul. Grudziądzkiej 46/48, tel. 056/ 658-26-00
- we Włocławku przy ul. Kilińskiego 16, tel. 054/ 412-74-00 **

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska