1. Najpierw warto uspokoić poszkodowanego i nakazać leżeć lub siedzieć w jednej pozycji. Należy pamiętać, że ruch przyśpiesza rozprzestrzenianie się toksyny po organizmie. Ranę należy zabezpieczyć opatrunkiem. Niezwłocznie zadzwoń po pogotowie lub sam zawieź rannego na pogotowie.
2. Rannego ułóż w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.
3. Absolutnie nie wysysaj rany ani nie rozcinaćj jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.
4. Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku. Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca. Kontynuuj go do przyjazdu karetki.
5. Po dotarciu do placówki medycznej, należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję - surowica przeciw jadowi musi być podana jak najszybciej.
6. Kiedyś zalecano, by po ugryzieniu przez żmiję zakładać opaskę uciskającą powyżej miejsca ukąszenia - obecnie jednak, według najnowszych wytycznych, nie należy tego robić.
CZYTAJ TAKŻE: Prawdziwa plaga żmij. Jak się skutecznie chronić przed ukąszeniem?
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie
(Źródło: Newsroom 360)