https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cokół? Może najlepiej z klinkieru?

Fot. Ekoklinkier Oprac. (mkj)
Gdy decydujemy się na cokół w naszym domu, pamiętajmy, że nie tylko ma on zdobić. Na cokole wspiera się ciężar całej budowli. Stąd szczególne wymagania konstrukcyjne i wytrzymałościowe, jakim musi on sprostać.

Cokół decyduje w znacznym stopniu o komforcie eksploatacji domu. To on bowiem chroni dolną część ścian zewnętrznych przed zawilgoceniem, szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, deszczem, śniegiem i mrozem.

Musi też stawić czoła tzw. degradacji biologicznej - np. szkodliwym działaniom roślin oraz niebezpiecznym związkom chemicznym. W oczywisty sposób musi też być odporny na najróżniejsze uszkodzenia mechaniczne.

Cokół? Może najlepiej z klinkieru?

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do wykonania i wykańczania cokołów jest cegła klinkierowa.Ona spełnia wszystkie te wymogi.

Klinkier jest wyjątkowo trwały, porównywalny pod tym względem jedynie z naturalnym kamieniem.

Zachowuje swoje niezmienione właściwości nawet przez 100 lat. Znosi bez uszczerbku najbardziej ekstremalne warunki atmosferyczne, m.in. wytrzymuje do 25 cykli zamarzania i rozmrażania.

Charakteryzuje się niską nasiąkliwością do 3%.
Jest też odporny na pleśnie, glony, kwaśne deszcze i gazy przemysłowe.

A na dodatek - łatwy w eksploatacji

Jako naturalny produkt ceramiczny, wypalany z tzw. łupków ilastych z zawartością glinokrzemianów w temp. 110-1300 st. C., nie zawiera żadnych szkodliwych związków chemicznych, które na przykład mogłyby wywoływać alergie...
Dodatkową zaletą klinkieru jest łatwość, z jaką utrzymamy go w czystości. Wystarczy płukanie bieżącą wodą.

Klinkier bogaty w kolory

Klinkier to również bogata kolorystyka oferowanych na rynku wyrobów. W tym najmodniejszych ostatnio cegieł w tonacjach tzw. barw ziemi: od piaskowych przez jasne i ciemne żółcie aż do miodowych i ciemnokarmelowych odcieni. Coraz częściej też znani producenci dodatkowo zalecają łączenie ze sobą tych barw.

Cechy użytkowe i estetyka klinkieru przesądzają o jego stosowaniu przy wznoszeniu cokołów. Ten w "barwach ziemi" harmonijnie ponadto współgra z kolorystyką elewacji.

Cokół na straży każdej ściany

Cokół nie tylko zdobi, tak bryłę jak i elewację budynku, ale przede wszystkim chroni jego ściany zewnętrzne.

Zazwyczaj wznoszone są one na cokole cofniętym o minimum klika centymetrów w stosunku do ich lica.

Ma to na celu spowodowanie swobodnego spływu wód opadowych po elewacji. Powstały na styku cokołu ze ścianą kampinos umożliwia odrywanie się kropel wody i nie powoduje dzięki temu zawilgocenia tych ścian.

Gdy wysunięty - bardziej pracochłonny

W niektórych przypadkach cokoły są jednak wysunięte przed lico ściany. Takie rozwiązanie wymaga jednak szczególnie starannego wykonania izolacji przeciwwilgociowej.

Niezbędne jest też wykończenie górnej powierzchni takiego cokołu bądź to obróbką blacharską bądź też specjalnymi kształtkami klinkierowymi. I ostatnia sprawa.

By cokół prawidłowo pełnił swoją funkcję musi mieć wysokość minimum 20 centymetrów. W rejonach objętych intensywnymi opadami śniegu i zaleganiem zasp śniegu zaleca się nawet sytuowanie budynków na cokole przekraczającym co najmniej metr wysokości.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska