https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego po bankructwie startuje w życiu na nowo [zasady]

Agnieszka Domka-Rybka
Freeimages.com
W pierwszych miesiącach roku wzrosła liczba upadłości konsumenckich - w naszym regionie od 1 stycznia do 28 marca było ich 69.

-Po dwóch latach obowiązywania nowego liberalnego prawa dotyczącego upadłości wzrosła świadomość społeczna o istnieniu takiego rozwiązania, stąd więcej bankrutujących zarówno w kraju, jak i województwie kujawsko-pomorskim - komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. - Poza tym za pionierami, którzy zdecydowali się już na taki krok, łatwiej podążać kolejnym osobom.

Z analiz BIG InfoMonitor wynika, że najczęściej przez upadłość z pułapki nadmiernego zadłużenia wychodzą osoby między 36 a 45 rokiem życia, aktywne zawodowo, zazwyczaj z pełnią obowiązków rodzinnych, które najwyraźniej wzięły na swoje barki zbyt wiele. Jak widać po orzeczeniach, sądy są gotowe dać im szansę.

Mają od dwóch do czterech kredytów

Jeśli chodzi o liczbę umów kredytowych bankrutujących Polaków, to zdecydowanie najczęściej są to osoby, które mają od dwóch do czterech kredytów. W ub.r. w takiej sytuacji była ponad jedna trzecia. Więcej niż jedna czwarta nie miała żadnego kredytu w banku, jedna piąta miała jedno zobowiązanie, a blisko jedna piąta od pięciu do nawet kilkunastu.

- Instytucja upadłości konsumenckiej istnieje w każdej zdrowej gospodarce i jest czymś naturalnym. Dobrze, że mamy ją również w Polsce. Dzięki temu rozwiązaniu dłużnicy uwalniają się od bagażu długów i dostają szansę na nowy start. Włączenie się w całą procedurę sądu i ustalenie dla ogłaszających upadłość planu spłaty sprawiają, że dłużnik nie może dalej unikać wierzycieli, lecz układa się z nimi. W ograniczonej części, ale jednak dług oddaje - dodaje Grzelczak.

Upadłość konsumencka to szansa na nowe życie. I coraz chętniej znowu startujemy

Oczywiście, nie każdy wniosek o upadłość kończy się jej ogłoszeniem. Sądy odmawiają, gdy m.in. dłużnik umyślnie doprowadził do niewypłacalności lub świadomie zwiększył zagrożenie nią przez beztroskie i niemające pokrycia w dochodach zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych.

Przeważnie sądy przystają na bankructwo osób rozwiedzionych, samotnie wychowujących dzieci lub też łożących na utrzymanie pociech po rozwodzie. Jednak nie ma na to zgody dla osób bez pracy, które mogłyby podjąć aktywność zawodową.
To postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Mogą skorzystać z niego ci, którzy stali się niewypłacalni, czyli nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek.

Coraz więcej upadłości konsumenckich na Kujawach i Pomorzu. Dla kogo to? [zasady]

Obowiązki bankruta

Niestety, oznacza utratę wszystkiego, co się posiada. Prawo przewiduje jedynie wydzielenie kwoty na wynajem mieszkania na okres od 12 do 24 miesięcy.

W wyjątkowych okolicznościach w grę wchodzi zachowanie nieruchomości, ale pod warunkiem, że zgodzą się na to wierzyciele. Bankrut ma obowiązek wykonywania zatwierdzonego przez sąd planu spłaty wierzycieli, który może być realizowany do 36 miesięcy.
W tym czasie nie można rozporządzać majątkiem w sposób, który mógłby zagrozić realizacji tego planu, tzn. zaciągać kredytów czy wyprzedawać majątku.

Uwaga! Upadłość konsumencka nie umarza alimentów ani rent odszkodowawczych, sądowych kar grzywny i obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy.

- Jeśli przepustowość polskich sądów pozwoli, to spodziewałbym się, że doczekamy roku, w którym dojdzie do co najmniej 5 tysięcy bankructw osób fizycznych rocznie. Zresztą już w 2015 r. Polacy złożyli ponad 5,6 tys. wniosków o upadłość. Czy to dużo? W Niemczech zdarzały się lata, gdy liczba upadłości konsumenckich przekraczała 100 tys., a w Wielkiej Brytanii - 170 tysięcy - mówi Grzelczak.

Z informacji, które otrzymaliśmy z Sądu Rejonowego w Toruniu, który obsługuje upadłości konsumenckie dawnego toruńskiego i włocławskiego, wynika, że w zeszłym roku wpłynęło tam 199 takich wniosków, a od 1 stycznia do 30 marca br. - 76.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska