Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej obcokrajowców wśród absolwentów polskich uczelni. Jakie kierunki cieszą się wśród nich największą popularnością?

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zgodnie z raportem OPI coraz więcej obcokrajowców decyduje się studiować na polskich uczelniach
Zgodnie z raportem OPI coraz więcej obcokrajowców decyduje się studiować na polskich uczelniach unsplash/ javier trueba
W Polsce rośnie liczba absolwentów szkół wyższych, pochodzących z zagranicy. W 2017 roku było ich 11,4 tys., w 2019 już ok. 14,7 tys., a w 2021 roku – blisko 16 tysięcy. To najnowsze dane Ośrodka Przetwarzania Informacji. Zgodnie z nimi po studiach na pozostanie w naszym kraju często decydują się teolodzy, a medycy już niekoniecznie.

Spis treści

Studenci zagraniczni coraz chętniej uczą się w Polsce

Z danych opublikowanych w raporcie „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” wynika, że w poprzednim roku akademickim studiowało w Polsce blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o ponad 4,7 tys. więcej, niż rok wcześniej. Studenci stanowią obecnie ponad 7,3 proc. ogółu pobierających naukę w naszym kraju. PAP dotarła do najnowszych danych na temat tego, ilu studentów z zagranicy kończy w Polsce studia.

Działania podejmowane przez polskie uczelnie na rzecz umiędzynarodowienia, skutkują wzrostem liczby cudzoziemców kończących studia w Polsce – czytamy w raporcie Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI).

W 2021 r. wśród absolwentów szkół wyższych w Polsce było blisko 16 tys. osób. Liczba ta wzrosła w ostatnich latach. Jak podaje OPI, największą grupę, zarówno pod względem liczby absolwentów-cudzoziemców, stanowią absolwenci studiów I stopnia (8 227). Trochę mniej cudzoziemców kończy studia II stopnia (6 111), a ich liczba w 2021 r. zmalała. Rośnie natomiast liczba absolwentów z zagranicy wśród osób kończących studia jednolite magisterskie (1 636).

Co najchętniej studiują studenci zagraniczni?

Z danych z systemu ELA, czyli ogólnopolskiego system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych zaprojektowanego przez OPI, wynika również, że liczba cudzoziemców jest mocno zróżnicowana w zależności od dziedziny studiów oraz rodzaju studiów (studia I lub II stopnia, studia jednolite magisterskie). Na przykład wśród absolwentów studiów I i II stopnia największy udział absolwentów-cudzoziemców był odnotowany na kierunkach z dziedziny sztuki oraz z dziedziny nauk społecznych, jednak w przypadku żadnej z tych dziedzin odsetek absolwentów nie przekroczył 10 proc. Natomiast, wśród absolwentów studiów jednolitych magisterskich obserwowane jest dość duże zróżnicowanie.

Cudzoziemcy stanowią największą grupę w przypadku absolwentów studiów medycznych. Studia medyczne w Polsce często kończą absolwenci pochodzący z USA, Norwegii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dla których studia w Polsce są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo – wskazano w raporcie.

Te kierunki opłaca się studiować. Wykonujący te zawody mogą liczyć na najlepsze zarobki i nie będą musieli szukać długo pracy >>

Te zawody gwarantują pracę i pieniądze. Co studiować, żeby d...

Z danych systemu ELA wynika, że w 2021 r. już ponad 17 proc. absolwentów studiów medycznych (przyszłych lekarzy oraz stomatologów) stanowili cudzoziemcy. Z kolei w grupie absolwentów studiów jednolitych magisterskich najniższy jest udział studentów w dziedzinie nauk społecznych, obejmujących prawo oraz psychologię.

Są to jednak kierunki, w których istotna jest specyfika danego kraju, w tym przede wszystkim specyficzny krajowy system prawny w przypadku absolwentów prawa, a także obowiązujące regulacje krajowe dotyczące wykonywania zawodu psychologa – czytamy w komentarzu do raportu.

Obcokrajowcy po studiach

OPI przekazało też informacje dotyczące dalszych losów absolwentów-obcokrajowców. Wynika z nich, że w grupie absolwentów studiów jednolitych największy odsetek cudzoziemców kontynuujących pracę w Polsce obserwowany jest wśród absolwentów nauk teologicznych. Trochę mniejszy jest udział pracujących zagranicznych absolwentów naukach społecznych oraz w dziedzinie sztuki.

Z analizy wynika również, że mniej niż 1 proc. absolwentów-cudzoziemców z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu i nieco ponad 1,5 proc. kończących studia z dziedziny nauk rolniczych, podejmuje dalsze zatrudnienie w Polsce. Z kolei wśród absolwentów studiów II stopnia największy procent pracujących absolwentów w naszym kraju odnotowano w przypadku dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk humanistycznych.

Od lat najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce są Ukraińcy. Jednak ich liczba zaczęła się obniżać od roku akademickiego 2018/19, kiedy osiągnęła maksimum – 39,2 tys. osób.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej obcokrajowców wśród absolwentów polskich uczelni. Jakie kierunki cieszą się wśród nich największą popularnością? - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska