MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowe kierunki na polskich uczelniach. Czy wiesz, co to za dziedziny i czym zajmują się absolwenci tych studiów?

Barbara Wesoła
Nietypowe kierunki, rzadkie lub o dziwnych nazwach mogą budzić wątpliwości. Co to za studia> Czego się tam nauczę? Co mogę potem robić? Wyjaśniamy kilka nietypowych kierunków z polskich uczelni.
Nietypowe kierunki, rzadkie lub o dziwnych nazwach mogą budzić wątpliwości. Co to za studia> Czego się tam nauczę? Co mogę potem robić? Wyjaśniamy kilka nietypowych kierunków z polskich uczelni. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Istnieją rzadkie kierunki studiów, które pojawiają się na zaledwie kilku uczelniach w kraju. Pozwalają na zdobycie dyplomu z wąską specjalizacją, często przyszłościową jak np. biomonitoring, lex sportiva czy horticulture. Nazwy kierunków na polskich uczelniach potrafią zaskoczyć! Prezentujemy kilka takich, których nazwa nie jest znana. Czy wiesz czego uczą na helwetologii lub stratygrafii? Sprawdziliśmy!

Spis treści

Nazwy kierunków i dziedzin, które są mało znane

Na kierunki tego typu, często wybierają się osoby, które w jakiś sposób są już zaznajomione z daną dziedziną, czy to poprzez tradycje rodzinne, czy zainteresowania. Przeciętna osoba może jednak nie rozumieć różnicy między paleobiologią a paleontologią. Ma też prawo nie wiedzieć, czym się zajmuje helwetologia lub horticulture. Przekonaj się, jakie ciekawe dziedziny można poznawać na niektórych uczelniach i co się kryje pod mało znanymi nazwami tych kierunków.

Rzadkie kierunki filologiczne

Filologia angielska, germanistyka, germanistyka czy iberystyka to często wybierane studia językowe. Dużą popularności cieszy się też język angielski biznesu. Mniej chętnych jest na kierunki takie jak:

  • orientalistyka,
  • bohemistyka,
  • filologia niderlandzka,
  • filologia bałkańska.

A w ofercie uczelni na wydziałach filologicznych i neofilologicznych możliwości jest jeszcze więcej!

Kierunki studiów dla pisarzy

Od kilku lat na uczelniach pojawiają się kierunku studiów odpowiadające potrzebom rozwijającego się i transformującego rynku wydawniczego i dziennikarskiego. Teoretycznie książkę może napisać każdy, a wielu pisarzy nie ma wykształcenia wyższego lub uzyskało dyplomy zupełnie niezwiązane z literaturą.

Jednak rynek wydawniczy zmienia się i więcej osób próbuje wyrazić się słowem pisanym, pisać książki czy poradniki, aby dzielić się swoim doświadczeniem. Sztuka pisania przydaje się także w szeroko pojętej branży content marketingu, a umiejętności wydawnicze w przypadku publikacji internetowych są inne od tych tradycyjnych. Stąd takie kierunki jak:

  • sztuka pisania,
  • kreatywne pisanie,
  • e-edytorstwo,
  • kultura i praktyka tekstu,
  • studia pisarskie.

Polskie uczelnie oferują kilkadziesiąt ciekawych kierunków. Zarówno na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich, jak i podyplomowych. Niemal każdego roku oferta się rozszerza i powstają nowe dyscypliny nauki, a także kierunki studiów. Dlatego przed wyborem studiów, warto poznać wszystkie opcje!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska