Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cuda natury w cieniu Wdzydz. Wystarczy założyć solidne buty...

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wielkie jezioro Wdzydze na Kaszubach przyciąga turystów jak magnes. Znacznie rzadziej zagląda na jego zachodni brzeg po wieś Dziemiany. A to również ciekawe tereny.

Bardzo ciekawe, zwłaszcza gdy zajdzie się nad małe jeziora Lipno i Lipionko, gdzie planuje się utworzyć rezerwat - mówi Tadeusz Frymark, bydgoski przewodnik, który w ostatnią niedzielę poprowadził rajd krajoznawczy pn. 15. Zima w Borach Tucholskich – Borowiackie Uroczyska.

Lipno i Lipionko znajdują się w zasięgu oddziaływania wielkich Wdzydz, nazywanych Kaszubskim Morzem. Niewielkim ciekiem łączą się z odległym o kilkaset metrów na północ jeziorem Słupino (które jest jednym z akwenów wypełniających zachodnią rynnę polodowcową odchodzącą od Wdzydz).

Zarastające jeziorka, nad które dotarli turyści z naszego regionu, stanowią tak naprawdę trzy akweny. Pierwsze dwa rozdzielone są mierzeją, ale połączone krótką strugą i noszą jedną nazwę Lipno.

- Jezioro Lipno można oglądać z ustawionej nad północnym akwenem wieży widokowej – relacjonuje Tadeusz Frymark. - Z tej perspektywy te dwie tafle wody wyglądają jak ogromne okulary, w których przeglądają się wędrujące po niebie chmury.
Lipno i położone bardziej na południe (w pobliżu osady Głuchy Bór) mniejsze Lipionko mają być rezerwatem ptasim i torfowiskowym (100 ha).

Jeziorka mają charakter wytopiskowy, a to znaczy, że powstały w okresie ostatniego zlodowacenia bałtyckiego po wytopieniu ogromnych brył lodu. Ich otoczenie - błota i torfowiska, także nadbrzeżne szuwary - stanowią lęgowiska i żerowiska dla 43 gatunków ptactwa wodno-błotnego. Można tu zobaczyć m.in. gągoła, brodźca krwawodziobego i samotnego, cyraneczkę, kobuza. To także tereny myszołowa, rybołowa i rybitwy czarnej. Szczególnie dużo ptactwa gniazduje na południowym akwenie zwanym Wielkimi Błotami.

Florę stanowią takie gatunki jak grążel żółty, rosiczka okrągłolistna, kruszyna pospolita, widłak, bagnica torfowa, czermień błotna i bagno zwyczajne.

Nad tymi i innymi jeziorami w okolicy leśnicy urządzili i oznakowali tablicami przyrodniczą ścieżkę rowerową „Pętla Lipno”.

Bydgoscy piechurzy poszli jeszcze bardziej na południe, a potem na wschód wzdłuż kolejnych małych bezodpływowych oczek wodnych, w większości prywatnych (oznakowanych).

Nad jednym z nich natknęli się na pomnikowe jałowce. Wędrując wzdłuż innego, zauważyli pływającą wyspę. Przypomina te pływające po Jeziorkach Kozich na terenie nadleśnictwa Woziwoda, a także na jeziorkach wschodniej rynny polodowcowej w nadleśnictwie Zamrzenica (powiat tucholski).

W ciągu jezior nad Wdzydzami znajduje się także akwen o osobliwej nazwie – Motowęże. Tu także planuje się utworzyć rezerwat torfowiskowo-krajobrazowy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska