Mowa o najbardziej znanym akwenie z zespołu Jeziorek Kozich - o najbardziej malowniczym i jedynym dostępnym dla turystów oraz dla celów dydaktycznych. Słynie z pływających wysp. Jeziorka stanowią rezerwat przyrody.
W pobliże jeziorka można dojechać lokalną drogą asfaltową w kierunku Gutowca (nawierzchnia w nienajlepszym stanie), zjeżdżając w lewo z drogi wojewódzkiej 237 Woziwoda - Czersk, zaraz po wyjeździe z Woziwody. Parking znajduje się ok. 4 km od Woziwody.
Jednak dojścia od rezerwatu nie wskazuje żaden drogowskaz. Dlatego należy zaopatrzyć się w szczegółową mapę lub skorzystać z planu znajdującego się na jednej z tablic poglądowych ustawionych na wspomnianym parkingu (nad Jeziorem Sztucznym). Dojście od parkingu śródleśną drogą prosto, potem w prawo (razem ok. 600 m).
- Ten niezwykły, unikatowy w Polsce rezerwat, stanowią leżące w niewielkiej odległości od siebie małe jeziorka - wyjaśnia Witold Nyske, leśniczy z Woziwody. - Jeziorko w pobliżu parkingu jest bardzo malownicze, oznakowane. Nad jego brzeg można dojść przez podmokły teren pomostem. W rezerwacie są tablice obrazujące procesy towarzyszące tworzeniu torfowisk w Borach Tucholskich. Rosną tu ciekawe rośliny, by wymienić rosiczkę, żurawinę błotną i wełniankę wąskolistną. Rzecz jasna, o tej porze roku natura nie jest tak okazała jak wiosną, ale i tak piękna - zapewnia leśniczy.
W krainie pływających wysp - koło Lubiewa, Klonowa i Zamrzenicy
Jeziorka Kozie są trzy, ale w sumie w terenie znajdują się cztery charakterystyczne niecki wytopiskowe (12,3 ha). Ta czwarta pozbawiona jest lustra wody, bo zarosła je roślinność torfowiskowa (to tzw. torfowisko wysokie). Jeziorka z wodą mają charakter dystroficzny, co oznacza, że woda jest w nich kwaśna, pozbawiona składników odżywczych, a zatem nie sprzyjająca rozwojowi planktonu. Woda jest brunatna, ale stosunkowo przejrzysta.
- Charakterystyczne są pływające wyspy, czyli tak naprawdę pło, pływający dywan roślinności bagiennej oderwany od brzegów - tłumaczy leśniczy.
Środowisko biologiczne tworzące wyspy jest na tyle stabilne, że porastają je karłowate sosny. Działają niczym żagiel, dzięki któremu, w zależności od kierunku wiatru, wyspy dryfują po tafli wody, bądź przylegają do brzegu.
Na północ od Jeziorek Kozich leży rezerwat Jezioro Zdręczno - zarastające roślinnością bagienną. To zachodni fragment większej rynny polodowcowej, w której znajdują się także większe jeziora: Sztuczne, Grzybiec, Krasne, Radonek, Białe, Bieliniec, Ośna, Tuczno.
Na przesmyku między jeziorami Grzybiec i Krasne znajduje się wieś Klocek, a nad jeziorem Białym miejscowość Biała. Obie mają stary rodowód, ale rozbudowują się, przybierając charakter letniskowy.
