Obejrzyj wideo: Nowe rondo w Toruniu

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przyjechał do Torunia na zaproszenie wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Na spotkanie z nim w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu przybyli samorządowcy z regionu. Minister mówił o "Cyberbezpieczeństwie w administracji publicznej".
Dane wrażliwe kuszą cyberprzestępców
- Rozmawiamy o cyberzagrożeniach w samorządach, bo dysponują one tzw. danymi wrażliwymi, tu dzieje się najwięcej jeśli chodzi o cyberusługi dla obywateli - mówił minister Cieszyński. - Chcemy zapewnić bezpieczeństwo danych i usług, więc musimy bardzo dobrze współpracować z samorządami. Efektem tego jest realizacja wielu programów. Ich celem jest poprawa cyberbezpieczeństwa w samorządach.
Jednym z tych programów była "Cyfrowa Gmina". W kilku naborach prowadzonych od jesieni 2021 roku samorządy mogły otrzymać wsparcie choćby na zakup sprzętu. Na jego realizację przeznaczono miliard złotych z funduszy unijnych. Na ten rok zapowiadany jest kolejny program w ramach akcji "Cyberbezpieczny samorząd".
Polecamy
A z jakimi zagrożeniami w cyberprzestrzeni muszą się liczyć samorządy?
- Są dwa źródła zagrożeń - wyliczał minister Cieszyński. - Jedno z nich to "aktorzy" państwowi, przede wszystkim z Rosji. Są też tacy, którzy na danych wykradzionych samorządom chcą dobrze zarobić. Takich zagrożeń jest coraz więcej. To przestępczość XXI wieku, Były w Polsce przypadki urzędów gmin, których dane zostały po ataku cyberprzestępców zaszyfrowane. Liczba takich przestępstw wzrosła w ostatnim czasie o kilkadziesiąt procent. Z jednej strony to efekt większej świadomości samorządowców. Kiedyś takie przypadki były bagatelizowane, teraz są zgłaszane odpowiednim organom. Poza tym większa liczba ataków w cyberprzestrzeni jest oczywiście efektem tego, że Polska funkcjonuje od ponad roku na granicy konfliktu zbrojnego.
Specjalnej ochrony wymagają dane wyborców. Minister Cieszyński zapewnił, że będą w pełni zabezpieczone w wydzielonej infrastrukturze. Będzie nią Centralny Rejestr Wyborców.
- Jeśli chcemy zadbać o cyberbezpieczeństwo w urzędzie czy innej instytucji, musimy zacząć od siebie, swoich współpracowników - apelował minister do prezydentów, burmistrzów, wójtów. - No i cyberhigienę trzeba stosować na co dzień.
Polecamy
Dowody osobiste jak paszporty: znikną papierowe wnioski
Podczas spotkania w Ratuszu Staromiejskim minister Cieszyński, że już wkrótce procedura uzyskania dowodu osobistego będzie podobna do tej dotyczącej paszportu - nie będzie już wypełniania papierowego wniosku, wypełniany będzie tylko e-dokument.
- Planujemy, że taki system obejmujący dowody osobiste zacznie działać w końcu roku - dodał minister Cieszyński.
Polecamy
- W kwestii dowodów osobistych samorządy niedawno dostały nowe zadanie: pobieranie odcisków palców. Czy do kolejnego, czyli elektronicznego składania wniosków otrzymamy odpowiedni sprzęt, czy zapewni nam go ministerstwo? - dopytywał prezydent Torunia, Michał Zaleski.
- Przetarg na dostawę sprzętu został ogłoszony, dostaną go samorządy w całej Polsce - zapewnił minister Cieszyński.
Gościem spotkania w Ratuszu Staromiejskim był też prezes zarządu spółki Energa Obrót Jarosław Wróbel, który mówił o "Efektywności energetycznej - jak efektywnie zarządzać kosztami energii".
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: