Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad zabił mężczyznę z Rogowa. Siedem innych osób, w tym dziecko, ewakuowano

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
- Do nieszczęścia doszło w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, tam, gdzie na parterze znajdują się biura tej instytucji, u góry są natomiast mieszkania - informuje rzecznik żnińskich strażaków.
- Do nieszczęścia doszło w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, tam, gdzie na parterze znajdują się biura tej instytucji, u góry są natomiast mieszkania - informuje rzecznik żnińskich strażaków. Szymon Cieślak
- Dziś o godzinie 4.13 wpłynęło do nas zgłoszenie o podtruciu tlenkiem węgla mężczyzny w miejscowości Rogowo, w budynku przy ulicy Kolejowej 4 - informuje Mirosław Wrzesiński, rzecznik prasowy KP PSP w Żninie.

- Po dojeździe zastępu JRG oraz OSP Rogowo na miejscu były trzy karetki pogotowia oraz patrol policji. Okazało się, że w jednym z mieszkań pogotowie prowadzi reanimację mężczyzny z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla.

- Od godziny 4 z minutami do 6.10 prowadzona była reanimacja. O 6.10 lekarz stwierdził zgon 58-latka.

- W drugim mieszkaniu zamieszkiwało [b]łącznie 7 osób, w tym dziecko. Osoby te zostały ewakuowane z pomieszczenia bez oznak zatrucia. Po zakończonej reanimacji lekarz podjął decyzję o przewiezieniu tych 7 mieszkańców do szpitala w celu wyeliminowania zatrucia tlenkiem węgla. Prawdopodobnie osoby te trafiły na oddział toksykologii w Poznaniu.

Uwaga na czad i palącą się sadzę w kominie!
źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o./x-news

- Do nieszczęścia doszło w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, tam, gdzie na parterze znajdują się biura tej instytucji. Na miejsce dotarł również przedstawiciel gminy.

Zobacz także: Bociany na Kujawach już są. Teraz czekamy na wiosnę [zdjęcia]

- Prawdopodobną przyczyną zatrucia była nieszczelność przewodu kominowego. Przewód przechodził przez mieszkanie tego pana znajdujące się na piętrze. Strażacy badali obecność tlenku węgla również w innych miejscach budynku. Stwierdzili obecność czadu także w biurach GOPS-u.

- Po wygaszeniu pieca, który znajduje się w piwnicy i dostarcza ciepło dla całego obiektu, pomieszczenia zostały przewietrzone.

- Podczas akcji pomagaliśmy także ratownikom w prowadzeniu reanimacji - dodaje Mirosław Wrzesiński, rzecznik strażaków.

Jak jednocześnie podkreślił, każdego roku straż apeluje do mieszkańców regionu, szczególnie na początku sezonu grzewczego, aby sprawdzali szczelność i drożność przewodów kominowych. - Śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla jeszcze w powiecie żnińskim nie było. Oby takie nieszczęście więcej się nie zdarzyło - komentuje z-ca dowódcy JRG, kpt. Mirosław Wrzesiński.

Żeby czad nie zaprowadził Cię na drugi świat

Czadu nie zobaczysz, nie poczujesz, niewielka dawka może zabić

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
blokuje dostęp tlenu do organizmu zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń? Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi z starych na nowe).

Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz cofa się do pomieszczenia.
Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.
Zaprzyjaźnij się z kominiarzem, może uratować ci życie!

Jak uniknąć zaczadzenia? Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.

Czad zabił mężczyznę z Rogowa. Siedem innych osób, w tym dziecko, ewakuowano

Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.

Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.
W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mów, że będzie Ci "wiało". Od prawidłowego ciągu zależy Twoje życie!

Zobacz także: Bociany na Kujawach już są. Teraz czekamy na wiosnę [zdjęcia]

Często powyższe czynności są niewystarczające. Zastanów się. Otwarte lub rozszczelnione okno w czasie pracy, np. gazowego podgrzewacza wody, znacząco poprawia ciąg powietrza, a co za tym idzie wszystkie produkty procesu spalania zostaną wyciągnięte na zewnątrz. Taaaak, wiem! Będzie Ci "wiało"

Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przyłożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć.

Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej rozszczelnij trochę okna.

W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Pamiętaj czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!
źródło: www.straz.gov.pl

Uwaga na czad i palącą się sadzę w kominie!
źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o./x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska