https://pomorska.pl
reklama

Czas na inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu

Materiał informacyjny AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
Już w najbliższych dniach będzie można ubiegać się o przyznanie pomocy na „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”. Nabór startuje w dniu 23 października i ma trwać do dnia 20 listopada 2024 r.

Jest to zupełnie nowa interwencja realizowana przez ARiMR w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – informuje Magdalena Kiciak-Kucharska Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Wspierane będą operacje, których celem jest ograniczenie presji produkcji rolnej na zasoby środowiska naturalnego lub klimat albo pozwalających przystosować się do zmian klimatu, zmierzających do:

  1. ograniczenia zużycia środków ochrony roślin lub

  2. poprawy efektywności wykorzystania nawozów, lub

  3. ograniczenia emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych i odorów, lub

  4. poprawy gospodarowania wodą, lub

  5. zwiększenia sekwestracji węgla lub bioróżnorodności gleby, lub

  6. adaptacji do zmian klimatu oraz ograniczenia oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych.


Kto może liczyć na wsparcie i jakie kryteria należy spełnić?

O wsparcie będą mogli się ubiegać rolnicy (osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, wspólnicy spółki cywilnej prowadzący działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej) oraz ich grupy. Grupa rolników musi być założona przez co najmniej trzy osoby fizyczne, które planują inwestycję zbiorową na rzecz swoich gospodarstw. Zawarta przez nich umowa nie może dotyczyć okresu krótszego niż 7 lat (od złożenia wniosku o przyznanie pomocy). O wsparcie mogą się ubiegać rolnicy, którzy użytkują nie więcej niż 300 ha, a prowadzona przez nich działalność nie może służyć wyłącznie celom naukowo-badawczym.

Co istotne, przyszli beneficjenci muszą odbyć szkolenie przeprowadzone przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego z zakresu „Zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba, powietrze, klimat” w kontekście wdrażania opisanej interwencji przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy lub zobowiązać się do jego odbycia przed dniem złożenia wniosku o płatność.


Na jakie inwestycje można otrzymać wsparcie?

Szeroki katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie ma charakter zamknięty i obejmuje m.in.:

  • budowę lub przebudowę budowli wykorzystywanych do produkcji rolniczej, tj.: płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, a także zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych;

  • budowę lub zakup zbiorników i urządzeń do poprawy gospodarowania wodą;

  • zakup programów komputerowych, aplikacji, urządzeń wspierających i optymalizujących proces podejmowania decyzji produkcyjnych;

  • zakup maszyn i urządzeń rolniczych do: stosowania nawozów mineralnych lub naturalnych, kompostu, produktów pofermentacyjnych; ochrony roślin; siewu; uprawy gleby; pielęgnacji i zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych.

Należy podkreślić, że można realizować jedynie te inwestycje, które są wymienione w załączniku 1 do Wytycznych szczegółowych dla interwencji I.10.4. Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu oraz w Regulaminie.

W przypadku grupy rolników wsparcie może być przyznane wyłącznie na zakup maszyn lub urządzeń rolniczych albo na inwestycje niematerialne, np. nabycie licencji.

Maksymalna wysokość pomocy jaką może otrzymać indywidualny rolnik w całym okresie realizacji PS WPR na lata 2023-2027 wynosi 200 tys. zł.

W przypadku rolników pomoc przyznawana jest w wysokości do 65% kwoty netto planowanych inwestycji, natomiast w przypadku grupy rolników do wysokości 80% tej kwoty. Warto pamiętać, że na etapie składania wniosku można się ubiegać o przyznanie 50% zaliczki.

W ramach interwencji będą wspierane operacje realizowane bez podziału na etapy:

  1. które nie zostały rozpoczęte wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy;

  2. których okres realizacji operacji nie będzie dłuższy niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy;

  3. o planowanej sumie kosztów operacji powyżej 20 tys. zł;

  4. dotyczące produkcji produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie;

  5. dotyczące chowu lub hodowli zwierząt gospodarskich – w przypadku gdy operacja jest związana z działalnością rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej;

  6. uzasadnione wielkością produkcji prowadzonej w gospodarstwie, adekwatne do panujących w nim warunków gospodarowania oraz racjonalne pod względem kosztów. W przypadku grupy rolników pomoc przyznaje się każdemu rolnikowi z tej grupy, w wysokości uzasadnionej zakresem prac wykonywanych przez każdego z nich przy użyciu przedmiotu operacji stanowiącego współwłasność, uwzględniającym zasoby i potrzeby gospodarstw tych osób;

  7. mające bezpośredni związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie;

  8. spełniające wymagania określone przepisami prawa mającymi zastosowanie do danej inwestycji.

O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów przyznawanych na podstawie kryteriów wyboru operacji szczegółowo opisanych w Regulaminie. W przypadku operacji realizowanej przez grupę rolników, każdy z rolników, powinien spełniać dane kryterium – tylko w takim przypadku będzie mógł zostać przyznany punkt za to kryterium. Pomoc może być przyznana na operacje, które uzyskały co najmniej 6 punktów.

Jak w przypadku każdej z interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wnioski będą przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Szczegółowe informacje możecie Państwo znaleźć na stronie internetowej ARiMR: https://www.gov.pl/web/arimr



Wsparcie dla hodowców pszczół

Od 24 października 2024 r. do 22 listopada 2024 r. indywidualni i zrzeszeni hodowcy pszczół będą się mogli ubiegać o przyznanie pomocy w ramach 7 interwencji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Nabór ten będzie już trzecim realizowanym dla tego sektora przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Warto wiedzieć o kilku istotnych zmianach.

Zmniejszenie poziomu wsparcia w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przyznawana będzie w formie refundacji do 50% kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej i wędrownej.

Wprowadzenie wymogów dla młodego pszczelarza w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP oraz prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisaną do rejestru, w sposób nieprzerwany, nie krócej niż 3 lata albo mają wykształcenie średnie branżowe w zawodzie technik pszczelarz lub zasadnicze zawodowe/zasadnicze branżowe w zawodzie pszczelarz.

Liczbę posiadanych pni pszczelich należy podać we wniosku o przyznanie pomocy według stanu na dzień składania wniosku.

Szczegółowe warunki przyznania pomocy finansowej określa Regulamin naborów wniosków o przyznanie pomocy opublikowany na stronie Agencji.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska