https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas odśnieżyć chodniki i dachy

Na podst. ES Polska (M)
Odśnieżanie dachu i chodnika przed posesją to obowiązek właściciela domu. Pamiętajmy o tym!
Odśnieżanie dachu i chodnika przed posesją to obowiązek właściciela domu. Pamiętajmy o tym! Fot. archiwum
Właściciele domków jednorodzinnych muszą pamiętać o regularnym odśnieżaniu chodników. Szczególnej uwagi wymaga dach. Aby spełniał normy bezpieczeństwa, powinniśmy usuwać zalegający na nim śnieg.

Kiedy spadnie dużo śniegu, należy zająć się odśnieżeniem przydomowego terenu.
Prawo obliguje właścicieli nieruchomości do odśnieżania chodników graniczących z posesją (nawet, gdy do nas nie należą), a także z bramy i podwórza.

- Jeśli nie zastosujemy się do tego przepisu, liczmy się z tym, że w razie wypadku, poniesiemy wszelkie prawne konsekwencje przestrzega Wojciech Rutowicz, menadżer projektu ES Polska.
I tak, jeśli przechodzień złamie nogę pod naszym domem, na oblodzonym chodniku, wówczas będziemy musieli wypłacić mu odszkodowanie, zadośćuczynienie, a nawet rentę. W przypadku uchylania się właściciela od tego obowiązku, sprawa może znaleźć swój finał w sądzie.

Na koszt właściciela

Jeśli wójt (burmistrz lub prezydent miasta), który sprawuje nadzór nad odśnieżaniem, dopatrzy się uchybień, może wydać decyzję o wykonaniu obowiązku. Wtedy akcja odśnieżania wykonywana jest na koszt właściciela nieruchomości.

- Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna od 20 zł do 5 tys. Wprawdzie policja czy straż miejska/gminna mogą obarczyć nas mandatem w wysokości maksymalnie 500 zł, jednak nie jest wykluczone, że jeśli sprawa trafi do sądu, kwota kary zostanie zwielokrotniona - mówi Wojciech Rutowicz.

Groźna biała kołderka na dachu

Pokryty warstwą śniegu dach wygląda bardzo malowniczo, lecz może stanowić poważne zagrożenie dla mieszkańców.

Najczęściej śnieg zalega na płaskich dachach, skąd wymaga usunięcia. W razie odwilży zamienia się w o wiele cięższą i niebezpieczną warstwę lodową, która może poważnie naruszyć konstrukcję budynku, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zawalenia. Mniej problematyczne są w tym przypadku dachy skośne, z których biały puch osuwa się samoistnie. Niemniej, w czasie długotrwałych opadów, warto skontrolować, czy śnieg nie gromadzi się przy kominach, złączeniach połaci dachowej (koszach) i między lukarnami.

Zima to prawdziwa próba szczelności naszego dachu. Jeśli wcześniej dopilnowaliśmy prac przy kładzeniu pokrycia dachowego, możemy być spokojni - nic nie zagraża termoizolacji.

- W czasie ostrej zimy, obfitującej w opady śniegu, powinniśmy odśnieżać dach - kontynuuje Wojciech Rutowicz. - Obowiązek taki wynika z przepisów prawa budowlanego, które nakazują utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym, w tym nakazuje usuwanie śniegu oraz sopli. Pamiętajmy, że kary mogą otrzymać nie tylko właściciele wielkich obiektów budowlanych, ale również właściciele prywatnych domków jednorodzinnych.

Jednak to nie sankcje prawne są tu najważniejsze, lecz nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że każdy dach ma swoją wytrzymałość, a kiedy zostanie ona przekroczona - może się zawalić.

Aby dach spełniał normy bezpieczeństwa i nie groził zawaleniem, odśnieżajmy go po każdych opadach śniegu. W ten sposób unikniemy osadzania się na nim grubej i ciężkiej śniegowej warstwy.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska