Odciski palców nie zostaną odwzorowane w postaci graficznej. W paszporcie maja się znaleźć w formie elektronicznej i mają stanowić element identyfikacji. Obowiązek taki nałożyła na wszystkie kraje członkowskie Unia Europejska w specjalnym rozporządzeniu z 13 grudnia 2004 roku.
Dzięki takim "biometrycznym" paszportom w końcu będzie można w sposób wiarygodny określać związek pomiędzy dokumentem a jego posiadaczem. Ograniczy to przestępczość związaną z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów. Będzie też istotnym argumentem w rozmowach na temat ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi.
Czas oczekiwania na wydanie takiego paszportu oraz opłaty nie ulegną zmianie. Wszystkie paszporty wydane przed 29 czerwca - bez względu na ich rodzaj - zachowają ważność do terminów w nich określonych, np. paszport wydany w 2000 roku utraci ważność dopiero w 2010, a paszport wydany w 2007, będzie ważny do 2017 roku. Wszystkie punkty paszportowe zostaną wyposażone w krótkie instrukcje tekstowe oraz w miarę możliwości instrukcje audiowizualne dla petentów.
Procedura poboru odcisków palców oraz weryfikacji danych zawartych w paszporcie podczas jego odbioru ma być prosta i tylko nieznacznie wydłuży załatwianie sprawy paszportowej.
Dodatkowo w konsulatach RP zostanie zainstalowany teleinformatyczny system obsługi spraw paszportowych, który skróci czas oczekiwania na paszport przez osoby wnioskujące o jego wydanie poza granicami kraju.