Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów można złożyć wniosek o paszport. Łatwiej teraz wyrobić dokument

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
14 listopada br. zgodnie z planem wznowiono przyjmowanie wniosków paszportowych oraz odbiór dokumentów.
14 listopada br. zgodnie z planem wznowiono przyjmowanie wniosków paszportowych oraz odbiór dokumentów. Archiwum PPG
Po tygodniowej przerwie biura paszportowe znów są czynne. Przerwa spowodowana była wprowadzeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. Dzięki niemu łatwiej zdobyć dokument.

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

14 listopada br. zgodnie z planem wznowione zostało przyjmowanie wniosków paszportowych oraz odbiór dokumentów. Przerwa w wydawaniu dokumentów była związana z wdrożeniem nowego systemu ich wydawania oraz z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących paszportów.

- Rejestr Dokumentów Paszportowych jest obecnie w fazie testów. Dzięki niemu proces uzyskania paszportu jest znacznie łatwiejszy. Nie trzeba już składać wersji papierowej wniosku - wyjaśnia Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Zatem jak obecnie wygląda ubieganie się o paszport?

Otóż urzędnik w rejestrze wygeneruje wniosek. My musimy go tylko podpisać na urządzeniu, które służy do pobierania odręcznego podpisu.

Wyślą powiadomienie

To nie koniec zmian korzystnych dla wnioskujących o nowy paszport. Wystarczy podać numer telefonu komórkowego lub adres email przy wypełnianiu wniosku, aby otrzymać powiadomienie o tym, że paszport jest gotowy do odbioru.

Dzięki nowej e-usłudze możemy też zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu, które będą skutkować unieważnieniem dokumentu. Sprawdzimy również swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP) oraz ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego. Osoby, które złożą wniosek o paszport za granicą, mogą teraz potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

I jeszcze kolejne ważne zmiany. Przy odbiorze paszportu organ wydający może potwierdzić naszą tożsamość także na podstawie odcisku palca. Poza tym obniżona została granica wiekowa wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności. Mogą je już otrzymać 12-letnie dzieci, a nie 13-letnie jak było wcześniej. Poza tym rozszerzono katalog osób uprawnionych do otrzymania paszportu tymczasowego. Mogą się o niego ubiegać osoby małoletnie, które w związku z kontynuacją nauki, rozwojem indywidualnych umiejętności, potrzebują pilnie wyjechać za granicę.

Takie są opłaty

Paszport biometryczny jest ważny 10 lat. Opłata za jego wydanie wynosi 140 zł. Zwolnione są z niej osoby, które ukończyły 70 lat.
Połowę, czyli 70 zł, płacą m.in.:

  • uczniowie od 13. do 18. roku życia,
  • studenci,
  • emeryci, renciści, kombatanci, osoby niepełnosprawne, do 70. roku życia po okazaniu odpowiedniego dokumentu uprawniającego do zniżki,
  • współmałżonkowie emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu po przedłożeniu zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny w ZUS i legitymacji emeryta, rencisty, osoby niepełnosprawnej.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska