MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem chętnych po paszport więcej niż rok temu. Co z wakacjami?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
W Bydgoszczy i Toruniu na razie nie ma wolnych terminów, by internetowo umówić się na złożenie wniosku o paszport. We Włocławku są pojedyncze wolne miejsca. Od początku tego roku z każdym miesiącem wniosków o dokument jest coraz więcej.

- Całe szczęście, że na urlop do Turcji lecimy dopiero w drugiej połowie lipca. Do tego czasu na pewno zdążymy sobie wyrobić paszport - śmieje się pan Dariusz z Bydgoszczy.

Opowiada, że pod koniec ubiegłego tygodnia chciał sobie przez internet zarezerwować wizytę w biurze paszportowym. Zdziwił się, że nie było żadnych wolnych miejsc, a rezerwacje „uruchamiają się” na 14 dni do przodu.

- Będę polował na pierwszy wolny termin, a właściwie na cztery terminy, bo paszporty muszą też wyrobić żona i synowie. Chcemy mieć gotowe dokumenty jeszcze przed wakacjami, bo potem to już będzie zapewne oblężenie biur paszportowych - mówi Czytelnik.

Natalia Szczerbińska, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, przyznaje, że w tym roku w porównaniu do 2023 roku jest więcej składanych wniosków o paszport. W 2024 roku w styczniu w całym regionie przyjęto ich 8608, w lutym - 10 096, w marcu - 10 214,a w kwietniu (stan na 18 kwietnia - dop. red.) - już 6276. Dla porównania w 2023 roku w analogicznym okresie złożonych wniosków było: w styczniu - 8166, w lutym - 8495, w marcu - 9056, a w całym kwietniu - 7841.

- Zauważamy również duże zainteresowanie e-usługą. To możliwość złożenia wniosku paszportowego dla dziecka poniżej 12. roku życia za pośrednictwem platformy ePUAP - mówi Natalia Szczerbińska.

Najwięcej wniosków w Bydgoszczy i Toruniu

By złożyć wniosek o paszport, w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku można przez internet zarezerwować sobie wizytę na 14 dni „do przodu” lub przyjść bez rezerwacji wizyty, pobrać bilet z biletomatu i poczekać w kolejce. Jak wczoraj sprawdziliśmy, w Bydgoszczy brak jest wolnych terminów w rejestracji internetowej do 7 maja, a w Toruniu do 6 maja. We Włocławku po jednym wolnym terminie było na 25 kwietnia i 6 maja.

Jeśli wizyty sobie wcześniej nie zarezerwujemy, to musimy pamiętać, że wydawanie numerów z systemu kolejkowego zostanie zaprzestane, gdy przybliżony czas obsługi osób, które pobrały już bilety z systemu nie pozwoli na obsługę kolejnych osób w godzinach pracy oddziału.

- W pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby, które dokonały wcześniej rezerwacji wizyty. Taka rezerwacja jest bezpieczniejsza dla klienta i gwarantuje obsługę w umówionym terminie - przekonuje Natalia Szczerbińska.

Natomiast w punkcie paszportowym w Inowrocławiu złożenie wniosku paszportowego oraz odbiór dokumentu odbywa się bez konieczności rezerwacji wizyty. W Grudziądzu termin złożenia wniosku można zarezerwować dzwoniąc od poniedziałku do piątku, w godz. 9–11.30, pod nr tel. 56 46 26 747. Można przyjść bez wcześniejszej rejestracji z tym zastrzeżeniem, iż w pierwszej kolejności obsługiwane są osoby wcześniej zapisane. Nie ma natomiast konieczności rezerwacji wizyty, by odebrać gotowy dokument.

Natalia Szczerbińska przyznaje, że liczba przyjętych wniosków danego dnia jest zróżnicowana i trudno ją oszacować. Zależy od lokalizacji punktu paszportowego, liczby obecnych pracowników lub od dnia tygodnia. We wtorki przyjmowanych jest więcej wniosków ze względu na wydłużony czas obsługi klientów. Najwięcej wniosków składanych jest w Bydgoszczy oraz Toruniu.

Tyle zapłacimy za paszport

Opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł. Tyle płacą ci, którym nie przysługuje ulga.

Połowę, czyli 70 zł, zapłacą małoletni między 12. a 18. rokiem życia oraz po udokumentowaniu uczniowie i studenci między 18. a 26. rokiem życia, a także emeryci, renciści, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby mające zaświadczenie, że korzystają z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych. Taka opłata obowiązuje też wszystkich przebywających w DPS albo w zakładzie opiekuńczym, jak również kombatantów, ofiary represji wojennych i okresu powojennego oraz osoby, które utrzymuje małżonek będący emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością.

Opłata za wydanie paszportu dziecku w wieku do 12. roku życia wynosi 30 zł. Jeśli dzieci posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny, zapłacą 15 zł. Z kolei 35 zł wynosi opłata paszportowa dla posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny uczniów i studentów do 25. roku życia oraz dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, bez względu na ich wiek.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska