Czerwone Diabły po raz pierwszy! Ekipa Mourinho udzieliła lekcji Ajaksowi

Paweł Birholz
Manchester United triumfatorem Ligi Europy 2016/17
Manchester United triumfatorem Ligi Europy 2016/17 East News
Naszpikowana gwiazdami drużyna Manchesteru United pewnie pokonała w finale Ligi Europy Ajax Amsterdam 2:0 (1:0). To pierwszy w historii klubu z Old Trafford triumf w rozgrywkach LE. Przy okazji United zagwarantowali sobie udział w kolejnej edycji Ligi Mistrzów.

Spotkanie zdecydowanie rozpoczęły Czerwone Diabły. Już w drugiej minucie zespół Jose Mourinho mógł prowadzić 1:0, gdyby Paul Pogba lepiej wykorzystał niepewną interwencję Andre Onany. Francuz od początku finału chciał udowodnić że jest wart wielkich pieniędzy, które wyłożył na niego klub z Manchesteru. Dzielił i rządził w środku pola. W 18 minucie Juan Mata zagrał do Marouanne Fellainiego, a ten wystawił piłkę jak na tacy właśnie do Pogby. Francuz bez zastanowienia uderzył z 20 metrów. Futbolówka odbiła się po drodze od pleców Davinsona Sancheza i wpadła do bramki!

Kilka minut później Antonio Valencia wykonał solową akcję, ograł rywali i huknął na bramkę Onany, jednak ten był na posterunku. Na kilka minut przed przerwą do remisu mógł doprowadzić Bertrand Traore. Błyskotliwy zawodnik Ajaxu na prawej stronie ograł przeciwników, a w polu karnym "położył" Fellainiego. We wszystko wmieszał się jednak Matteo Darmian, który w ostatniej chwili oddalił zagrożenie.

Drugą część gry fantastycznie rozpoczęli zawodnicy z Anglii. W 48 minucie gry po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłkę na 5. metr zgrał Chris Smalling, a ustawiony tam Henrich Mchitarjan w efektowny sposób wpakował piłkę do siatki, podwyższając prowadzenie United.

Kilka chwil później Amin Younes miał świetną okazję do zdobycia bramki, ale źle przyjął piłkę, przez co za bardzo wyrzucił się do boku. Po upływie godziny gry mogło być 3:0. Marcus Rashford zagrał na prawą stronę boiska do Pogby, a Francuz zacentrował na głowę Fellainiego. Belg uderzył jednak wprost w ręce Onany. W 70 minucie mogło zrobić się niebezpiecznie dla Manchesteru przez to, że ręką tuż przed polem karnym zagrał Mchitarjan. Ponad dwie minuty trwało zamieszanie związane z rzutem wolnym, do piłki podszedł Hakim Ziyech, lecz trafił tylko w mur. W 87 minucie futbolówkę na swojej połowie przejął Anthony Martial, zagrał do Jesse Lingarda. 24-latek przeprowadził rajd na bramkę Onany, ale w ostatniej chwili w polu karnym dogonił go Davinson Sanchez. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie.

Trzeba przyznać, że zawodnicy Czerwonych Diabłów w Sztokholmie w pełni zrealizowali plan taktyczny Jose Mourinho, wzorowo zatrzymując młodzież Ajaxu Amsterdam. Triumf w Lidze Europy zapewnił drużynie z Manchesteru udział w kolejnej edycji Ligi Mistrzów.

BRAMKA PAULA POGBY

BRAMKA HENRICHA MCHITARJANA

Atrakcyjność meczu: 5/10
Piłkarz meczu: Ander Herrera

LIGA EUROPY w GOL24

Materiał oryginalny: Czerwone Diabły po raz pierwszy! Ekipa Mourinho udzieliła lekcji Ajaksowi - Gol24