Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częściej przeklinamy w miejscach publicznych

(ska)
sxc
"Polacy nie gęsi, swój język mają". To przysłowie zna chyba każdy. A o tym jaki jest ten nasz język świadczą dane bydgoskiej straży miejskiej. W zeszłym roku municypalni odnotowali aż 764 przypadki przeklinania na ulicy.

Coraz częściej używamy wulgaryzmów. Tymczasem za publiczne przeklinanie grożą kary w oparciu o art. 141 kodeksu wykroczeń.

- Używanie wulgaryzmów jest wykroczeniem dynamicznym, dzieje się to tu i teraz, prawdopodobnie dlatego nie odnotowujemy zgłoszeń od obywateli w tej sprawie. - mówi naczelnik wydziału do spraw dzielnic Adam Dudziak z bydgoskiej straży miejskiej.

-Pouczenia i mandaty wręczamy tym, których złapiemy "na gorącym uczynku". W ubiegłym roku wystawiliśmy 161 mandatów na łączną sumę 27 230 zł. - Mówi Dudziński. - Wysokość kary zależna jest od tego w jakim miejscu doszło do wykroczenia. Waha się ona od 50 do 500 zł. Najwyższe dostają te osoby, które używają nieprzyzwoitych słów w obecności dzieci.

A przekleństwa słychać wszędzie: w kinie, restauracji, pubie, na ulicy, na przystankach. Spóźniający się autobus jest w stanie rozluźnić język pasażerów do tego stopnia, że przestają kląć w duchu i nie przebierając w słowach dają upust swym emocjom.

Tylko czy warto narażać się na mandat?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska